ИСТРАЖУЈЕМО БЕЗБЕДНОСТ НА ГРАЂЕВИНИ: Трагедије су већином узрок људске непажње
Ужасна трагедија десила се пре 3 дана на градилишту на сибирском полуострву Јамал, на северу Русије, где су у пожару живот изгубила шесторица српских радника. Док се чекају резултати обдукције, као и званично обавештење шта је изазвало пожар, редакција Србије Данас је решила да испита каква је безбедност на грађевинама у Русији.
Београђанин Горан Адамовић је један од радника који је већ “одрадио” два уговора у Русији, бавећи се подизвођачким пословима. Адамовић је пристао да за наш портал објасни каква је безбедност на градилиштима у Русији.
"Потресен сам трагедијом својих суграђана И колега који су погинули у пожару на полуострву Јамал. Како сам провео већ годину дана радећи у Русији, желео сам да људима дочарам каква је реална ситуација на грађевинама што се тиче безбедности," започиње причу Адамовић, који се тренутно налази у Србији и чека да потпише следећи уговор са Русима.
"Фирма преко које сам отишао у Русију је Велестрој из Москве, која је ћерка познате фирме Трансњефт, највеће цевоводне компаније у свету. Фирма "Велестрој" већ годинама шаље завариваче, браваре и раднике сличних профила на рад у Русију. Уговори се потписују на шест месеци, са обећаном сатницом која се договара у доларима. Уколико се докажеш као добар и способан радник, цена сатнице се може и повећати. Ради се "црначки", 12 сати дневно, уз један слободан дан недељно, или одмарамо уколико падне киша јер се тада тешко може радити, али су зато услови добри. У радној књижици уписан ми је стаж, а обезбеђена нам је радна дозвола, тј нико тамо не ради на црно."
"При првом уговору, био сам смештен у Тјумену, у хотелу, где су услови боравка заиста били одлични. Мој други боравак је место Самара, где смо колеге И ја тих шест месеци живели у бараци. У тренутку мог боравка тамо било је око 7.000 радника из Србије. Фирма има одлично обезбеђење, безбедност им је на нивоу.
"Наиме, ниједан радник не сме да ради без шлема, као и да се пење на скеле без појаса, што је сасвим и логично када се ради о раду на грађевини. Уколико се то деси, шеф је ту да нам укаже на пропуст и на то колико нисмо безбедни уколико се не придржавамо протокола," изјавио је Адамовић.
"Током мог боравка заиста се није ништа трагично десило, срећом, али сам виђао своје колеге, који просто у неким ситуацијама сматрају да не треба да носе прописну опрему, или нпр. деси се да неко запали цигарету на месту где то није дозвољено. Тада не размишљају да би једна обична цигарета дигла пола места у ваздух. Уколико би се десила трагедија, верујем да је већином до људске непажње или немарности, а опет, с друге стране, пропуста за који није крив људски фактор, нпр. неисправне инсталације. Грејали смо се током боравка у бараци на радијатор на струју, али, у простору од 12 квадрата борави по петоро радника, суше и каче веш на све стране, тако да лако може доћи до пожара."
"Знам и да су сви који су ишли преко фирме "Путеви Ужице" добро прошли, паре су им биле исплаћиване на време, имали су обезбеђен смештај, храну, безбедност је била на нивоу. Свакако, дешавало се да људи избегавају послове, И да шеф не може да те натера да радиш ако нећеш. Политика фирме је да, ако не радиш две недеље, враћају те, јер наравно, нико неће радника који седи и не ради ништа. Уколико си проблематичан, могу да ти узму радну дозволу и више се не враћаш," закључује Адамовић.
Шест српских радника је погинуло на северу Русије, у пожару који је захватио градилиште на сибирском полустрву Јамал. У тренутку избијања ватре, на градилишту је било око 200 радника из Србије, који су у Русију отишли преко фирме "Велестрој". Узрок и даље није утврђен, али према информацијама које су преносили београдски медији, највероватније се запалила просторија у којој су запослени сушили одећу.