КОРАК ДО ПОСЛА ИЗ СНОВА: Како да добијете посао на броду
Недељно јутро. Уместо пословне и политичке елите, хол луксузног београдског хотела преплавили су млади људи, жељни нових прилика и добре зараде. Око 40-ак кандидата тражило је своју прилику за рад на луксузним крузерима, што постаје тренд код оних који размишљају да се ''отисну'' преко границе.
Млада регрутерка, дочекивала је све на течном енглеском, а прво питање је било: What ис your profession? (Чиме се бавите?)
У понуди су били послови у спа центрима за најлуксузније крузер компаније, а сви пријављени су морали пре свега да имају сертификат, било да су фризери, фитнес тренери, масери, козметичари.
Иако се очекује да се на овакве позиције одазову пре свега девојке, право изненађење је било што је у просторији било више мушкараца него припадница лепшег пола.
Један од њих нам је испричао да нема посао, иако је завршио ДИФ, и да зато већ дуже време размишља да оде на брод:
- Очекујем да ћу да прођем овде, да ће бити све како нам је речено. Идем због новца, то ми је главна ствар. Један мој добар друг је тренутно на броду, ради за Ројал Карибиан, он је баш срећан и задовољан условима, каже нам један од кандидата док се припрема за усмено излагање на енглеском, које је део интервјуа. Након тога, сви ће имати и практичан део. Неко ће у руке маказе, неко креме, неко струњачу.
Пре тога, Дана Шћеповић, која је већ 10 година у агенцији Стеинер, и која регрутује кандидате са ових простора, објаснила је кандидатима да је и сама почела као они, и то са 18 година.
Најзанимљивија чињеница са презентације, која је инспирисала многе, је да је најуспешнији радник ове међународне агенције, Мађар Јан, купио неколико станова од зараде са брода.
Данас је спа менаџер, пропутовала је цео свет и лепо зарадила, признала је искрено. Енглески је усавршила па кад се на крају обратила на српском, звучало је необично.
Кандидати су били инспирисани за питања: највише их је занимало колики су трошкови, колика је зарада, али и слободни дани, што је карактеристично за наш менталитет.
Неки од њих су били изненађени сазнањем да се ради 12 до 14 сати дневно, са 1,5 слободним даном недељно, али они који су се управо вратили са оваквог аранжмана, били су више него задовољни.
Вида, фризерка из Ваљева, пре годину дана била је где и ових млади људи данас. А онда је Стеинер послао на обуку у Лондону која траје од 1 до 12 недеља, зависно од кандидата. После само 4 дана, одмах су је послали на брод који је био усидрен у Мајамију. Девет месеци провела је на води, дошла задовољна и од априла креће опет.
- Најтеже је била та адаптација, тих првих месец дана кад дођете на брод, док се навикнете на језик, људе, каже Вида и додаје да је генерално задовољна, и зарадом, и што је упознала много људи, видела многа места.
Регион
Стеинер има своје агенте у БиХ, а и у Црној Гори регрутују раднике неколико пута годишње.
Ниједном није зажалила што је отишла на брод.
Сазнали смо да је највећи бакшиш који је добила 80 долара, и то за обично фенирање.
Дана Шћеповић из Стеинера каже нам да су у централи у Лондону јако задовољни људима са ових простора.
- Селекција је јака, Стеинер жели да задржи беспрекорну репутацију. Али верујем да ће 80, 90 одсто људи данас проћи селекцију. Наши радници су успешни, често напредују и постају спа менаџери, каже Дана, која једном месечно интервјуише кандидате у Београду.
Кандидате који прођу интервју чека вађење визе, медицински преглед, обука у Лондону, папирологија, али и оно што је крајњи циљ: добра зарада ( од 800 до 2000 долара месечно, и више), нова места и људи, и ко зна шта још.
Оставили смо кандидате да представе себе у најбољем светлу, и тиме отворе нове хоризонте и себи створе шансу под ведрим небом.
Прочитајте и: