ИЗГУБИЛИ МИЛИЈАРДЕ ДОЛАРА: Због краха берзе "сиромашнији" су Закерберг, Гејтс, Бафет
Слабљење поверења на светским берзама "ослабило" је богатство водећих светских милијардера за 182 милијарде долара прошле недеље, а само у петак индустријски индекс Дау Џонс је на Волстриту забележио највећи овогодишњи пад, већи од 500 поена.
Оснивач Фејсбука, Марк Закерберг, изгубио је око 1,9 милијарди долара па је његово укупно богатство пало на 37,8 милијарди долара, преноси британски лист Индепендент.
Највећи недељни губитак претрпео је инвеститор Ворен Бафет, који је остао без 3,6 милијарди долара, а међу милијардерима који су изгубили позамашне суме су извршни директор Амазона Џеф Безос, Лери Пејџ и Сергеј Бин из Гугла, мексички бос у области телекомуникација Карлос Слим и оснивач Мајкрософта Бил Гејтс, који су сви рангирани на "Блумберговом" индексу милијардера који је евидентирао највећи пад од септембра 2014.
"Тако слаба недеља делује заиста лоше, али ако се одмакнете корак и сагледате ширу слику, видећете да то није никаква катастрофа. За њих (милијардере), то је тек фракција процента, иако су 182 милијарде долара велика цифра", рекао је за 'Блумберг' директор сектора за инвестиционо саветовање у америчкој компанији Аспиријант, Џон Колинс.
Највећи дневни берзански пад забележен је у петак, као резултат забринутости у погледу успоравања раста кинеске привреде. Инвеститоре је изненадила овомесечна девалвација јуана и извештај званичног Пекинга који је показао да је прерађивачка активност смањена. Кретању берзанских индекса низбрдо допринеле су и вести из нафтног сектора, у ком су цене "црног злата" наставиле да тону.
У светлу највећег недељног пада од 1986. године, ниске цене нафте нанеле су губитке од 15,2 милијарде долара милијардерима из енергетског сектора.
Вредност акција на светским берзама је од 11. августа, када је Кина изненадила тржишта и девалвирала јуан, смањена за више од пет милијарди долара, а акције на кинеским берзама наставиле су да падају и данас, покренувши нови талас који је оборио деонице на глобалним тржиштима.
Цене сировина су данас драматично потонуле, а америчка "лака" нафта спустила се испод 40 долара за барел у светлу страховања у вези са успоравањем кинеске привреде, које је подстакло инвеститоре да се окрену сигурнијим инвестицијама попут злата.