Изгубљена блага човечанства
Легенде о изгубљеном благу које и даље опстају.
Постоје особе којима је потрага за изгубљеним благом професија. Они сваки дан трагају за неким изгубљеним благом које вреди стотине милиона долара, а некад се његова вредност мери и трилионима долара.
Ово су нека од изгубљених блага за којима човечанство још трага.
Јамашитино благо
Током Другог светског рата, јапански војници су редовно пљачкали куће, банке и храмове по Азији у потрази за драгоценим предметима којима су касније финансирали ратовање.
1944. године јапански вицеадмирал Такехита је превозио плен из Сингапура на Филипине. Американци су напали острво и док већи део Јапанаца бежи са острва, део њих остаје како би закопао благо. Сви који су остали и помогли да се благо закопа су погинули. Поставља се питање зашто би Јапанци превозили благо на Филипине кад су већ тада знали да Американци планирају напад? Ипак, можда има неке истине у овој причи. Један филипински војник је пронашао пећину која је била испуњена сандуцима са златним полугама и драгуљима. Ухапшен је након што је узео из пећине неколико златних полуга и златног Буду. Пре завршетка суђења, пронађен је мртав. Неки тврде да су Филипинци пронашли благо и држе га у тајности, а други да оно уопште не постоји, а трећи га још увек траже. Вредност овог блага се процењује на невероватних 100 трилиона америчких долара.
Јантарна соба
1701. године руске и немачке архитекте су започели изградњу собе испуњене јантаром (ћилибаром) и осталим драгуљима. Соба је завршена 1717. године и представљена Петру Великом, чија супруга је наредила да се у њу дода још драгуља и пресели у други дворац. Јантарна соба имала је неколико премештаја до Другог светског рата, а 1941. године док је била у Царскоје селу успели су да је пронађу немачки војници и однели је Конинсберг, у Немачкој, где јој се изгубио сваки траг. Након тешких ваздушних напада 1945. године, веровало се да је соба изгорела у једном дворцу, међутим многи су нагађали да је себа преживела. Једна од најпопуларнијих теорија каже да су је нацисти превозили преко Балтика, да је брод потонуо и да је соба остала на дну мора. По некима део просторије је пронађен и попут победничког троифеја се вратио у Русију. Јантарна соба се процењује на око 250 милиона долара. Пре рата су је називали и осмим светским чудом. Уз помоћ оригиналних цртежа и црно-белих фотографија, реплика ове собе је направљена 2003. године, а посвећена је Владимиру Путину и немачком канцелару Герхарду Шредеру за прославе 300-те годишњице града Санкт Петербурга.
Изгубљени рудник злата Изгубљени Холанђаним (Лост Dutchman)
Пирамиде – мистерија је решена!
5 места мистериозних као Бермудски троугао
Најзанимљивије тачке на Земљи
По легенди овај веома богат рудник злата налази се негде на југозападу Сједињених Америчких Држава. Име је добио по немачком емигранту Јакобу Walcu, који га је наводно открио у 19. веку, а локацију је са собом однео у гроб. Валц је стигао у Америку 1845. године и прикључио се великој потрази за златом такозваној Златној грозници. 1870. године је открио рудник изузетно богат златом. По легенди, он је такође оставио и неколико трагова који воде до рудника, а обећао је и да ће најмање једну особу одвести тамо док је жив, што никада није учинио. Ова прича је инспирисала на хиљаде људи да крену у потрагу за рудником, а лов на ово благо још увек траје. Ако рудник заиста постоји, или га нико није пронашао или је то данас неки познати рудник само под другим именом. Ипак, сваке године на стотине ловаца на благо крене у ову потрагу и поред опасности којима су изложени на Суперстишон планинама у Аризони, наводи се на порталу zanimljivostdana.com. Често се дешавало да ловци једноставно нестану или да их неко пронађе без главе или са метком у леђима, што се десило 2010. године. Ови бизарни случајеви само додају дозу мистерије која окружује овај рудник. Неки верују да је уклет, а други да га је неко пронашао и у жељи да сачува тајност рудника, спреман је и да убије.