Говорите ли свој пин код продавцу? Постајете лака мета тако
Колико људи зна ваш ПИН код? Истраживање је показало да свака друга особа открива свој Пин код другима и да своје лозинке записује на папир.
Напад хакера је све учесталији. Међутим, подједнако је учестала непажња корисника на интернету. Један тренутак непажње довољан је да вам неко узме сав новац са рачуна.
Како хрватски портал Данас наводи, чак 84 одсто грађана уђе на e-mail од сумњивог пошиљаоца, а 42 одсто њих не скрива ПИН код при коришћењу банкомата или у продавници када плаћа картицом. Све ово за последицу има крађу личних и банковних података.
Увек будите на опрезу кад се у порукама или на веб локацијама од вас траже лични подаци или када вас поруке упућују на непознату веб страницу на којој се траже било који од следећих података:
- корисничка имена
- лични идентификацијски број
- број банковног рачуна
- ПИН кодови
- потпуни бројеви кредитних картица
- девојачко име ваше мајке или неки специфичан податак
- ваш рођендан
- Чак и највештији грађани ће подлећи сличним замкама, а чак и ми их тешко разликујемо - изјавио је за хрватски Данас стручњак за рачунарску сигурност, Томислав Андрош.
Веома је важно да се, ради своје користи, информишете и едукујете о интернет банкарству како бисте што више смањили могућност да будете жртва хакера.
- Морате барем да знате основе како интернет функционише, како функционише пријављивање, који су начини заштите, на шта морате да обратите пажњу, па ако вам и даље све то није јасно, можда да уопште не користите интернет банкарство - навео је Вјеко Перетић, финансијски стручњак за истоимени портал.