Изложба "100 година словеначке луткарске уметности"
БЕОГРАД - Изложба "100 година словеначке луткарске уметности" садржи избор лутака најзначајнијих словеначких ликовних уметника етнолога, вајара, сликара, илустратора, филмских редитеља који су обликовали лутке за словеначка позоришта лутака од почетка 20. века до данас.
Изложба ће бити представљена у Етнографском музеју у Београду, од 16. јуна до 30. јуна.
Мало је познато да се код стварања лутака ради о посебној грани ликовне уметности - о целовитом ликовном уметничком делу у покрету, простору и времену, па за луткарску представу ликовни уметник ствара све наступајуће "особе" лутке по својој замисли, поставља их у одговорајући простор, а лик и простор стварају међусобни утисак хармоније и супротности.
Ликовни уметник је главни сарадник редитеља док настаје луткарска представа, они заједно доносе одлуке о најважнијим елементима ликовне стилизације: о избору луткарске технике, материјалу, боји, облику и пропорцији у односу према луткару-интерпретатору. Уз то је значајно да су сви елементи усклађени у јединствен ликовни језик.
Лутка је метафора, знак за сценско биће, које својим ликовним елементима гледаоци сугерише разумевање своје улоге у представи. Она је идеални "глумац" који неће изневерити идеје ствараоца, па је у свему одсјај уобличене стваралачке способности у хармонији с рационалним одлукама.
Словеначки ликовни уметници су се својим "рукописом" радо одазивали на позиве редитеља да учествују у стварању луткарских представа. Више пута су сами реализовали своје скице, наравно по сугестијама технолога.
Технолози су знали да саветују и оне који су се први пут сустрели с ликовном драматургијом луткарске представе. Знањем и креативношћу они су омогућили да лутке настале из скица оживе на позорници.
У Позоришту лутака Љубљана је први био Цирил Јагодић, који је технолошки осмислио оригиналну марионетску вођицу - хоризонталну "љубљанску вагу".
Организатори изложбе су Мини театар Љубљана и УНИМА Словеније, као и Позоришни музеј Словеније, Музеј савремене историје Словеније и Народни музеј Словеније. Организатори се највише захваљују Луткарском позоришту Љубљана из чијег фундуса долази већи део изложених лутака.
Изложба ће у београдском Етнографском музеју бити отворена до 30. јуна.