"ЈА САМ СРБИН МУХАМЕДАНСКЕ ВЕРОИСПОВЕСТИ": Знате ли како се презивао Алија Изетбеговић!
Лидер босанских муслимана и бивши председник Босне и Херцеговине Алија Изетбеговић био је пореклом Србин, а његова породица била је власник Аде Циганлије.
Бакир Изетбеговић је пореклом из Смедерева, а његови преци презивали су се Живковић! Изетбеговићи су у 18. и 19. веку били позната београдска породица, а даљим пореклом су из Смедерева и презивали су се Јахић, од Јахија – што на српском значи Живковић.
По бекству из Србије променили су презиме у Изетбеговић, које су узели од бега Изета. У прилог тврдњи да и Бакир добро од кога потиче иде и чињеница да његов отац Алија никад није крио своје корене и у неким његовим личним документима, које је својеручно попуњвао, стоји да је “Србин мухамеданске вероисповести”.
Србофобија
Историчар из Сјенице и добитник Кочићеве награде за 2013. годину Салих Селимовић, који је велики део радног века посветио истраживању корена муслиманског становништва на подручју Санџака, сматра да бошњачки члан Председништва БиХ покушава да побегне од српског порекла иако је свестан да у њему нема ништа спорно и непознато.
Бегови и интелектуалци
"Много је муслиманских интелектуалаца, бегова и трговаца који су се осећали Србима и то нису крили ни када су их због тога прогониле и турске и аустроугарске власти. Овом приликом ћу поменути само неке: Хусеин-бег Градашчевић, Дервиш-бег Љубовић, Омер-бег Сулејмапашић-Деспотовић, Авдо Карабеговић Хасанбегов, Авдо Карабеговић Зворнички, Хасан Ребац, Мустафа Голубић, Смаил-ага Ћемаловић, Мустафа Мулалић, Исмет Пуповац, Џемал и Шукрија Биједић, браћа Поздерци, Скендер Куленовић, Меша Селимовић, Емир Кустурица, Џевад Галијашевић", каже Селимовић.
“Бакир Изетбеговић ме посебно интересовао с обзиром на нека његова радикална и иритирајућа иступања. Сматрам да многе његове политичке изјаве имају политичке разлоге како би хомогенизовао муслиманску или бошњачку масу у тежњи за централизованом Босном. На основу неких иступања, заиста би се могло поверовати у његову србофобију.
“Међутим опште је познато и да су његов отац Алија изетбеговић и Слободан Милошевић својевремено приликом разговора помињали Изетбеговићево београдско порекло. Алија је био образован човек и није био присталица бошњаштва иако је био велики муслиман, али је као политичар то прихватио”, објашњава Селимовић за Наше новине.
Носталгија и сузе
Он додаје дас у Изетбеговићеви преци, после исељавања муслимана из Београда 1867. године, прешли у садашњи Босански Шамац, где су наставили да се баве трговином, и истиче да би атмосфера на просторима где данас живе “они који су остали Срби” и они који су “постал Бошњаци” била значајно релаксиранија када Бошњаци не би негирали своје порекло.
“Изгледа да наш Муслиман може да се определи за сваку нацију, само не може да буде Србин. Што би нашим Србима сметало што је неко муслиман или нашим муслиманима и Бошњацима дас у српског порекла? То може само да обједини српски национални корпус и заустави даље погубно сукобљавање у корист сопствене штете, а на задовољство наших непријатеља. Уверио сам се да наши муслимани у другој, па и у трећој генерацији истичу српско порекло и добрим делом су сачували матерњи језик. Старији увек с носталгијом говоре о Србији, Црној Гори и Југославији. Било је чак и емотвних момената и суза”, закључује Селимовић.
Раскринкавање
Да Изетбеговићи имају српске корене говора је и лидер Српског покрета обнове Вук Драшковић у интервјуу за Недељник. Он каже да му је то лично признао лидер босанских муслимана.
Драшковић је испричао како је с Алијом Изетбеговићем разговарао о неопходности савеза Срба и Муслимана, а да му је Изетбеговић том приликом испричао да је пореклом Србин и да је његова породица била власник Аде Циганлије у доба Карађорђа.
Прича о његовом српском пореклу у јавност је доспела деведесетих година, када је сам Алија Изетбеговић, под притиском јавности, испричао како се шездесетих година изјаснио као Србин да не би остао неопредељен!