Јавне службе проверавају факултетске дипломе запослених
Просветна инспекција последњих недеља има много више посла око провере веродостојности диплома.
Највише захтева за утврђивање аутентичности стечених диплома републичкој просветној инспекцији стигло је из државних институција.
Шефови проверавају своје запослене спорадично, а многи су започели системско откривање евентуално фалсификованих диплома. Неки формирају комисије које проверавају досијее радника.
"Тешко је проценити тачан број захтева за проверу диплома, јер дописи стижу и општинским али и републичкој инспекцији.
"По разним основама, само у републичкој инспекцији дневно стиже 50 до 80 пријава", каже начелник Републичке просветне инспекције Велимир Тмушић.
Ако утврдимо да је неко фалсификовао диплому и да факултет нема ништа са тим, то је посао за полицију.
Друга врста спорних диплома су оне које су настале на факултету, изгледају аутентично, али нису стечене поштено, и то је посао за просветну инспекцију.
Тмушић се присећа различитих случајева. Откривена је лажна диплома једног факултета Универзитета у Београду, фалсификована на Косову. Такође, откривен је и лажни стоматолог са дипломом "стеченом" у БиХ.
Многи фалсификати настали су деведесетих година, у ратно време. Тада су људи из бивших република, досносили лажне дипломе и уверења о завршеној средњој школи.
Последних година фалисификати стижу са Косова. Посебна врста спорних звања су она која су стечена у нелегалним истуреним одељењима факултета. Ту је "на папиру" све чисто, али је суштински спорно, због чега најављује додатне контроле факултета и откривање нелегалних одељења.
"Факултети отворе истурено одељење за које немају дозволу, ни акредитацију, упишу студенте, без нормалних услова за студирање. На крају има издају диплому као да су студирали на матичном факултету, који јесте акредитован и то изгледа као потпуно регуларна ствар. Зато ћемо се ове године фокусирати на упис, јер ако се ту не открију прекомерни бруцоши, касније им је тешко ући у траг", закључује Тмушић за Новости.