ЈАВНИ СЕКТОР: Плату ће добити тек кад фирма измири све рачуне
Запослени у јавним предузећима, заједно са директором и надзорним одбором, од идуће године привремено ће остајати без плате ако њихова фирма у текућем месецу не плати дугове у законском року.
Радници ће бити без плата док фирма дугује. Ово се може догодити и када јавно предузеће премаши месечни износ предвиђен за исплату плата, било да је то због увећања зарада или због новог запошљавања које није предвиђено програмом, а нема сагласност посебне комисије Владе.
На адресе око 700 јавних предузећа, чији су оснивачи република или локалне самоуправе, ових дана стигло је упутство како треба да припреме програм пословања за наредну годину.
"Упутили смо свим јавним предузећима водич за израду годишњих планова пословања и упутство за њихову израду", потврдили су у надлежном Министарству привреде.
Упутство предвиђа 19 тачака, односно правила за руководиоце јавних предузећа који у наредне две недеље Влади треба да доставе програме пословања за 2015. План месечног праћења и контроле јавних предузећа предочен је ових дана и мисији ММФ, која је сагласна са оваквим начином надзора.
"MMF је први пут препознала значај реформе јавних предузећа и планира да у програм укључи и праћење извршења планова. Најтеже ће бити да се спречи преливање губитака јавних предузећа, попут "Србијагаса", ЕПС-а и "Железница Србије" на буџет, али то мора да се уради, јеер би без тога све досадашње уштеде биле неодрживе", каже провесор Павле Петровић, председник Фискалног савета за Блиц.
Има и ситуација у којима цех неодговорног понашања плаћају само менаџери.
"Што се тиче других одступања од предвиђеног програма пословања, као што су план јавних набавки или инвестиције, за то искључиво одговара директор конкретног јавног предузећа", кажу у Министарству финансија.
Погледајте и: ЈАВНИ СЕКТОР - стотине хиљада радника су вишак!