Они су "СЕЉАЧКА БУНА", али нису у питању СЕЉАЦИ, већ МУЗИЧКИ ШТРЕБЕРИ! (ФОТО/ВИДЕО)
Љути "агровци" су се побунили против следећих ствари!
Шта год да сте помислили, у питању је музичка група "Сељачка буна" која је настала 2005. у Београду. Након тога су имали кратке паузе, али су се ипак до данас одржали. Свирају пријемчиви хеви метал који може готово свачије ухо да слуша - без побуне да се угаси или стиша музика.
У песмама доминира метал звук са примесама класичног рока, блуза и етна. Текстови су махом хумористички, са сатиричном цртом и благом критиком тренутног стања у држави и свету. Баве се темама љубави, религије, народне епике, те роцк и поп стереотипа.
"Сељачка Буна" свира самопрокламовани жанр агро-метал, где је реч "агро" комбинација три различите терминологије:
- агро из 'агрокултура' као пољопривреда, наглашавајући повезаност са мајком земљом и духом сељака-мученика;
- агро из 'агресија', наглашавајући енергичност њихове музике, те позивање на бунт, отпор и константну борбу које у својој музици проповедају;
- агро као универзални знак за скретање пажње на себе из видео игре "World оф Warcraft" i осталих "MMORPG"-ova (масивна вишекорисничка мрежна игра играња улога), истичући њихове (никад довољно усахле) штреберске корене.
- Није лако одредити циљ једног рок бенда код нас, претпостављам да одговор зависи од тренутка у животу бенда кад се то постави да све почиње од тога да скачемо по бини са гитарама свирајући неку музику, ако притом смувамо неку девојку са спиком "е мала, ја сам у бенду" – супер!
А онда како време одмиче улазе друге ствари у једначину, свира се јер имаш неку одговорност према фановима, свира се јер желиш да допреш до неког, помислиш да имаш нешто паметно да кажеш и желиш да се твоја реч чује било да је у питању став или само "punchline". У овом тренутку циљ који имамо је да оставимо траг - запажа Вук Николић, односно, Газда Вуја, "најбољи лош басиста на свету".
- Желимо да за једно 20 година чујемо децу која уз акустару свирају наше песме у парку и да их обрађују неки клиначки бендови и наводе као свој узоре. Да неки Петар Јањатовић будућности тупи у некој књизи о значају коју је "Буна" имала у том тренутку за српску рок сцену - додаје Марко Дошен, ударач по бубњу, односно "челична рука правде" у бенду.
- И да и не, Сељачка Буна као таква настаје као бунт градске деце против назови урбаног тренда који нам је наметнут. Немоћни смо да се обрачунавамо са великим медијима те из немоћи бирамо комедију као оружје - каже Вук.
Марко истиче да су сви додирнути стварима које се дешавају у друштву, и то у овом тренутку више политичким него културним, и додаје: "прозивка самог система је доста суптилна јер "Буна" заговара слободу и као таква не жели да намеће своје мишљење фановима. Нећемо у песму да ставимо рецимо "хомофоби су притајени хомосексуалци".
Са друге стране, ако фан жели да мисли на одређен начин и ако је ту идеју инспирисала "Буна", ми ћемо бити задовољни таквим стањем ствари. Ако неко жели да само слуша музику и смеје се кад у песми опсујемо и то је исто ок - додаје Вук.
Овог пролећа смо имали једну експлозију креативности, завршили смо туру песама и коначно накупили довољно за áлбум. Тај áлбум се сада снима у студију "Кинг Оливер". Поред тога смо снимили и два спота која ће пратити излазак албума, тако да, drš'te гаће, кад "Буна" удари – удариће јако! - весело наглашава Вук.
Постед by Сељачка Буна он Friday, Април 10, 2015
- Бољи! Надам се да ће се и фанови сложити кад га чују. Може се рећи да смо порасли, како по питању текстова, тако и по питању музике, а опет остали смо верни себи, песме су доста шаролике (отуд назив "БРЉантин"), певамо о различитим темама, од квази-митологије, преко нестандарних љубавних тема, па све до поменутог бунта против друштва - каже Марко Дошен.
- Мислим да је тај бунт овде драстичнији и то би била нека нова компонента коју овај албум доноси. Неке од песама са албума су доста старе (попут "Сељобуса" и "Боемске распадије"). Неке смо изводили на свиркама, али их нема на интернету, а неке песме никад нису извођене и чувамо их за промоцију и живо нас занима како ће људи реаговати на њих - забринут је Вук.
- Можда ће нам неко замерити што се не држимо само шеге и песама о дебелим женама које не дају, али не желимо да упаднемо у замку као разни комедијашки бендови па да вртимо једно те исто док не изгоримо. - мудро запажа бубњар Марко, а Газда Вуја додаје "Морамо увек проширивати теме, налазити нешто ново да опевамо, времена су тежа и не можемо се правити да нас то не дотиче, а што рече неки паметан чо’ек – тешка времена стварају добру уметност. Надам се да ће и наш "Брљантин Епик!" бити доживљен тако."
Уколико вам је ово било интересантно, сазнајте исповест једног уличног свирача који свира на улици како би зарадио новац за ново срце, пошто му га је једна девојка украла (више информација на ОВОМ линку)