ЈОКСИМОВИЋ: Што пре отворити поглавља 23 и 24
Министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић изјавила је данас да је за Србију значајано да се што пре отворе поглавља 23 и 24 јер ће се на тај начин направити простор за отварање још најмање четири поглавља до краја године.
Јоксимовић је на скупштинском Одбору за европске интеграције рекла да је за поглавље 24 већ прошао извештај Европске комисије о испуњености мерила за отварање тог поглавља.
- За поглавље 23, такође. Још Хрватска и Бугарска су изразиле неку врсту, не бих рекла условљавања, али резерве на начин на који ће да дају сагласност, али су начелно дале сагласност - рекла је Јоскимовић.
Она је споменула да је важан део поглавља 23, иако то није услов за отварање, акциони план за националне мањине.
- Мислим да је реалано да до краја холандског председавања одрзимо и трецу међувладину конференцију на којој бисмо отворили ова два поглавља, можда још и евнтуелно поглавље 5 - истакла је Јоксимовић.
Јоксимовић: ЗСО није формирана због непостојања политичке воље у Приштини
Говорећи о поглављу 35, Јоксимовић је подсетила да Заједница српских општина још није формирана због очигледног непостојања политичке воље у Приштини.
- Ми одржавамо технички ниво дијалога зато што сматрамо, без обзира на непостојање политичке воље, да је важно да будемо и стално укључени - рекла је она.
Према њеним речима, Србија апсолутно види ЕК и ЕУ и њихову улогу као најважнијег гаранта имплементације Бриселсог споразума.
- Што се тиче другог поглавља, које смо отворили, то је Поглавље 32, мислимо да је то јако добар сигнал с обизром да је економско управљање један од приторитета у условно речено новој агенда ЕУ - рекла је Јоксимовић.
У области јавних финансија, важно је да се јача и интерна и екстерна ревизија, интерна контрола, сузбијање неправилнсоти у раду и финансијских институција и управљања европским фондовима и заштите од кривтворења евра, рекла је Јоксимовић и додала да су ту ствари добро постављене.
Према последњим истраживањима, како је рекла, 48 одсто грађана подржава чланство у ЕУ, 28 одсто је против, а 21 одсто неопредељено.