ЈОШ НИЈЕ ГОТОВО: Албанци и даље беже са Косова! Ево где одлазе сада!
Швајцарска бележи већ пар месеци снажан пораст илегалних имиграната са Косова и тај тренд не јењава, пише "Ноје Цирихер цајтунг".
Број илегалних улазака становника Косова на тло Швајцарске је протеклих месеци значајно порастао и у међувремену превазишао је број оних који званично захтевају азил у тој земљи. Многи од њих путују са фалсификованим документима и раде илегално у Швајцарској, објаснио је директор полиције за странце града Берна Александер От. Слабије образовани држављани такозваних трећих земаља, то јест оне које нису чланице ЕУ или ЕФТА, легалним путем готово да не могу да се населе у Швајцарску.
"Међутим таква радна снага је веома тражена као јефтина радна снага у грађевинарству, гастрономији и пољопривреди", критиковао је От.
Швајцарске пограничне власти су од почетка ове године ухапсиле 369 грађана са Косова под сумњом да су илегално ушли у земљи. Грађани Косова се тиме налазе на самом врху ранг листе земаља порекла чији су држављани кршили закон о странцима. Пре пола године стање је било нешто другачије, и тада су грађани из Еритреје, Сирије и Гамбије били на врху листе.
Портпарол пограничне службе Атила Лардори истиче да су економски разлози и недостатак перспективе на Косову довели до илегалне имиграције са Косова.
Од почетка године су швајцарске власти уз то ухапсиле и 27 држављана Косова због сумње да су се бавили пребацивањем илегалаца. Полиција за странце Берна полази од тога да иза илегалне имиграције, у многим случајевима, стоје косовске организоване банде које делују из иностранства и које пребацују илегалце.
Од почетка ове године је у Швајцарској, према "Ноје Цирихер цајтунгу", само 300 грађана са Косова поднело захтев за добијање азила. Разлог за тако мали број је пре свега што по правилу власти у року од 48 сати одбијају молбе, а тај рестриктивни принцип довео је до значајног пораста илегалне имиграције.
Поређења ради, Аустрија је до краја фебруара била суочена са више од 2.000 поднетих молби за добијање азила од стране грађана Косова. Међутим у међувремену се број подносилаца азила са Косова значајно смањио, пре свега због кампање коју спроводи Аустрија преко косовске штампе, упозоравајући да грађани Косова не могу добити азил у тој земљи, као и убрзањем поступка решавања захтева.