Јужног тока ће бити, Србија је спремна!
Јужни ток у Србији и осталим земљама учесницама тог пројекта ће се градити, изјавио је данас генерални директор Србијагаса Душан Бајатовић и најавио почетак радова у Србији за крај октобра.
"И Бугарска и Србија и Мађарска и Аустрија ће градити Јужни ток као енергетски објекат и не постоје било какав разлог нити правила ЕУ која би било којој држави забранила изградњу једног енергетског објекта", рекао је Бајатовић, новинарима на интерактивној изложби којом ће Јужни ток бити представљен широм Србије и у осталим земљама учесницама.
Он је нагласио да је у Србији све спремно за почетак тог великог развојног пројекта и да у Србији око тога нема никакве дилеме, нити проблема.
"Новац је спреман, пројекти су урађени, 70 одсто експропријације земљишта на траси гасовода кроз Србију је завршено, навео је Бајатовић и додао да ће бити мала измена трасе на северу, јер ће гасовод пролазити код Суботице, а не код Сомбора, а потом кроз Мађарску до Баумгартена у Аустрији, а не код Тревиза у Италији.
Бајатовић, који је директор са српске стране у заједничком руско-српском предузећу "Јужни ток Србија", нагласио је да Србија не мора да чека да изградња тог гасовода стартује у Бугарској.
Он је напоменуо да неће бити никакве промена рокова у изградњи и пуштању у рад Јужног тока и да ће 1. јануара 2017. године Јужни ток имати пун капацитет од 41 милијарду кубика и да ће до тада бити завршене све компресорске станице у Мадараској, Србији и Бугарској.
Бајатовић је рекао да је сигуран да ће се ЕУ и Русија договорити око изградње Јужног тока, јер се ради о европском пројекту, истакавши да ниједан европски званичник није оспорио да тај гас Европи треба.
Почетак изградње Јужног тока у Србији, према речима Бајатовића, није директно везан за долазак председника Русије Владимира Путина у Србију, али је напоменуо да би волео да се то деси приликом Путинове посете.
"Ми радимо свој део посла, а да ли ће и када председник Путин доћи, а ја се надам да ће то бити што пре, није директно везано за то, али бих ја лично био веома радостан, ако би се то десило за време посете Путина Србији", казао је Бајатовић и додао да он лично сматра да је добро што ће у Србију доћи председник Русије и премијер Кине и да би било добро да и председник и потпредседник САД Барак Обама и Џозеф Бајден дођу у Србију, јер "имамо о чему да разговарамо".
Он је истакао да не очекује никакве забране, нити претње и притиске на Србију када је у питању изградња Јужног тока, нити очекује да ће Србијагас због тога сносити било какве санкције, јер се, како је најавио, за недељу- две очекује да Влада Србије усвоји правно реструктурирање Србијагаса, "пошто смо најзад са колегама из ЕУ рашчистили да је такво реструктурирање у потпуности у складу са правилима Трећег енергетског пакета".
Компанија "Јужни ток Србија" представила је пројекат гасовода Јужни ток изложбом постављеном у интерактивном камиону на платоу испред Скупштине града Београда. Тај камион обилази државе и градове кроз које ће гасовод Јужни ток пролазити, а до сада је већ обишао Зајечар, Параћин и Велику Плану, а обићи ће још седам градова у Србији. После Србије, мултимедијална изложба о Јужном току, током које се посетиоци могу упознати са начином изградње и значајем тог гасовода за земље учеснице, преселиће се у Мађарску.