КАД КЛИМА КАЗНИ: Прете нам несташице хране и ценовни шокови
Екстремни климатски услови попут снажних олуја, суша и топлотних таласа довешће до чешћих и озбиљнијих несташица хране, упозоравају стручњаци.
Притисак на светску производњу хране и учесталост екстремних временских прилика су толики да ће се несташице хране, какве су се раније дешавале једном у веку, у будућности дешавати на сваких 30 година, наводи се у извештају Британско-америчке групе за истраживање екстремних временских прилика и глобалног система производње хране, а преноси Ројтерс.
Група такође упозорава да реакција влада на пад производње, која укључује забрану увоза или извоза одређених производа, повећава ризике од скока цена хране.
Стручњаци су анализирали производњу најважнијих светских усева, кукуруза, соје, жита и пиринча и утицај који би суше, поплаве и олује могле да имају на те усеве у будућности.
Будући да највећи део глобалне производње тих усева долази из малог броја земаља као што су Кина, САД и Индија, екстремне временске прилике у тим регионима имале би највећи утицај на глобално снабдевање храном.
Иако већа повезаност између земаља умањује њихову осетљивост на шокове у локалној производњи, она, с друге стране, увећава осетљивост на велике шокове у регионима који се сматрају такозваним "храниоцима света".
У извештају се предлаже скцирање међународних планова реаговања на непредвиђене ситуације, развој ефикаснијих модела предвиђања утицаја пада производње хране на земље, као и идентификовање и решавање ситуација у којима може доћи до несташице хране.
Група наводи да је неопходно прилагодити пољопривреду климатским променама и ојачати њену отпорност на екстремне временске услове, уз истовремено повећање производње како би она подмирила растућу светску тражњу хране.