Како надокнадити штету насталу бомбардовањем
БЕОГРАД - Иако су након 15 година од НАТО бомбардовања мале шансе да Србија тужбама оствари накнаду штете за последице разарања, главни правник у Министарству спољних послова Србије Родољуб Етински сматра да државе учеснице напада, без формалног признања одговорности, могу помоћи и обезбедити економску подршку.
Главни правник у Министарству спољних послова Србије Родољуб Етински сматра да не постоји правна могућност да Србија води судске поступке за накнаду штете настале бомбардовањем 1999. године, али да би то питање могло да се решава на неформалан начин, уз економску и другу подршку нашој држави.
Међутим како је навео, државе које су учествовале у бомбардовању би могле да, без формалног признавања одговорности и обавезе на накнаду, помогну да се ублаже последице бомбардбовања кроз одређену екомонску подршку.
Он је подсетио да је СРЈ у априлу 1999. године покренула поступак пред Међународним судом правде, органом Уједињених нација, али да се суд огласио ненадлежним пошто СРЈ није била у то време чланица УН.
Према његовим рецицма, и Европски суд за људска права одлучио је на исти начин по тужбама на накнаду штете које су му подносиле жртве бомбардовања и њихови сродници.
Нису успешно прошли ни покушаји да се поступци воде пред националним судовима држава које су учествовале у бомбардовању, док поступци пред нашим судовима нису могући јер ту државе уживају судски имунитет, нагласио је Етински.