Како спечити сукоб између мачака?
Нико не воли када се мачке боре – пиштање, звиждање и могућност озбиљних озледа код обе мачке. Ипак несугласице између мачака имају више заједничког него што ви мислите.
Када су у кући две или више мачака, борба је увек могућа. Постоје бројни разлози због који се ваша мачка бори са другом мачком па чак и ако је та друга мачка њен партнер. Али ако научите да читате сигнале које шаље ваша мачка, тада ћете увелико смањити шансе за почетак борбе. Ево неколико начина како да то и учините, пише портал macke.com.hr.
Поступно упознавање с новим мачкама
Ви мислите да чините својој мачки услугу када јој кући доведете новог пријатеља. Напротив ваша мачка ће придошлицу видети као супарника или претњу, поготово ако их одмах ставите заједно. У почетку држите их одвојено. Проверите да ли нова мачка има своје личне ствари: кутију с песком, храну, воду, играчке и ствари за гребање. Онда, постепено приближавајте нову мачку старој, али најпре само да се виде, а касније да иду једна око друге. То може потрајати и неколико недеља.
Будите свесни да су и мачке територијалне животиње. Ваша мачка вероватно има своје омиљено место или два за дремање или место где може пратити шта се догађа у суседству. Онемогућите вашу нову мачку како не би ишла на та места. Има и друга опција, подстакните нову мачку да нађе своје посебно место, затим поставите пешкир на тим местима са његовим мирисом.
Мешајте мачје мирисе
Мириси су за мачке врло важни. Воле свој мирис и угодно им је са познатим мирисима. Није неуобичајно за власника двеју мачака, када с једном оде код ветеринара и када се врати кући друга мачка буде непријатељски настројена. Зашто? Мачак који је био код ветеринара вероватно је покупио пуно нових мириса који збуњују мачку која је остала код куће, што ју је довело до тога да мисли да је то неки странац. Међутим, лако је спречити ту ситуацију. Пре него што одете од ветеринара, трљате мачку пешкиром која садржи њен прави мирис.
Замена или сједињавање мириса такође помаже када доносите кући нову мачку.
Пазите на болест
Када се не осећате добро, вероватно желите да се повучете у другу собу да будете сами. Такође ћете укорити дете када вам скочи на леђа након што се вратите с путовања. Тако и мачке које се не осећају добро могу снажно удрити другу мачку која жели да се игра. Мачке могу јако добро сакрити своју болест. Ако сумњате да се ваша мачка не осећа добро због начина на који се односи према другим мачкама, обратите се ветеринару.
Чувајте се преусмерене агресије
Када смо под стресом због посла, углавном тај бес искаљујемо на своје вољене викањем. Мачке ће понекад избацити своју љутњу или страх на ономе који им је најближи, били то ви или друга мачка. У ствари, ово је уобичајно код затворених мачака, које су заправо заробљене.
Нпр. рецимо да ваша мачка гледа кроз прозор и види другу мачку или пса у дворишту. Ваша мачка, која је по природи територијална, почиње да буде узрујана, посебно ако не може ништа да учинити по том питању јер је кућна мачка. Прво што ће урадити је да када види мачку код куће – почеће да бори са њом. Иако такво понашање није пожељно, ипак се сматра типичним понашањем мачака. Али такве ситуације се могу спречити проматрањем ваше мачке. Ако воли да седи на каучу уз прозор, преко дана им ставите нешто преко прозора, како би им одвратило пажњу.
Када борба започне, скрените им пажњу на нешто друго
Прекасно је – борба је већ започела. Што учинити тада? Немојте ускакати и покушати да их ударите или терате метлом. Ако покушате то да урадите имаћете много огреботина и мачке више неће имати поверења у вас. С вашим сметњама оне могу постати и агресивније. Уместо тога, сакријте се негде и пљескајте или лупајте посуђем. Бука ће их изненадити, а вероватно ће и побећи. (Или барем онај који губи). Друга тактика је бацање јастука ил нечег тако сличног мало даље од места борбе. Али опет такав начин одвраћања може завршити свађом. Само пазите да када бацате јастук или стварате буку будете скривени како вас не би никако повезивали с борбом.
Више од контрацепције!
Мачке које су кастриране или стерилизоване су мање агресивне од оних које нису. Препоручује се стерилизација или кастрација док мачке имају 4 до 5 месеци.