КАПЕТАНА ДРАГАНА ИЗРУЧУЈУ 15 ЈУЛА: "Немам поверења у Хрватску, недужног су ме оптужили"
Оптуженик за ратне злочине у Хрватској Драган Васиљковић, познат као Капетан Драган, требало би да буде изручен Хрватској 15. јула, пошто је Аустралија од званичног Загреба добила доказе да ће суђење њеном држављанину "бити поштено и непристрасно".
У ексклузивном разговору за тај лист, Васиљковић из аустралијског притвора у коме се налази већ девет година, каже да нема поверење у хрватску државу која га је, како каже, недужног оптужила за ратне злочине.
"Припремајући своју одбрану пред хрватским судом, ангажовао сам двоје адвоката из Хрватске, али су ми они ових дана изненада отказали пуномоћје. Један бранилац је добио озбиљне претње да ће му породица страдати због мене. Адвокати су уплашени, напустили су ме и сада нема ко у Хрватској да ме брани", рекао је Васиљковић.
Уз тврдњу да ће га у Хрватској убити, Васиљковић је преко пријатеља, који су га ових дана посетили у сиднејском затвору, информацију о томе да нема ко да га брани послао Амбасади Србије у Канбери, пренеле су "Новости".
Лист пише да ће Аустралија капетану Драгану као аустралијском држављанинину да плати одбрану пред хрватским судом. Новац за то је издвојен и биће плаћен адвокатима из Хрватске по обављеном послу.
Реч је о примамљивој суми и заради. По адвокатском ценовнику, само улазак у судницу на прво рочиште адвокати у Загребу наплаћују по 800 евра, пишу "Новости".
Аустралијска влада је у новембру 2012. донела одлуку да ће капетана Драгана изручити Хрватској, након вишегодишњег правног натезања и покушаја одбране да оспори хрватски захтев за изручењем који је поднет 2005.године.
Васиљковић је 2013. пролонгирао изручење Хрватској пошто је судија аустралијског суда прихватио његову жалбу којом је тврдио да је у Аустралији имао неправедан процес због процедуралних погрешака које су супротне Женевској конвенцији. Ту одлуку је, међутим, поништио савезни суд.
Капетана Драгана Хрватска тражи у вези оптужби за ратне злочине почињене у време када је био паравојни командант у Крајини 1991. и 1992. године.
По оптужници коју је објавило Тужилаштво Шибенско-книнске жупаније, Васиљковић је мучио ратне заробљенике, наредио да буду убијени и командовао нападом на Глину у којем је било цивилних жртава.
Васиљковић, који је рођен у Београду и има аустралијско држављанство, негира све оптужбе.