Кинески медији: Западу стигло време за наплату грехова
ПЕКИНГ - Верске и културулошке тензије са којима је Запад суочен су заправо историјска наплата за ропство и колонијализам, оцењују кинески државни медији, коментаришући напад на редакцију листа "Шарли Ебдо".
"Оно кроз шта пролазе развијена друштва на Западу јесте наплата за историјска дела попут ропства и колонијализма који су довели до данашње демографске структуре", наводи лист "Глобал тајмс", познат по свом националистичком тону.
"Када мир буде поново успостављен, а ако 'Шарли Ебдо' буде наставио са својим ставовима о исламу, довешће француску владу у тешку позицију и постаће симбол сукоба цивилизација у Европи", оцењује кинески дневник.
Лист наводи и да "питање имиграције храни ултраекстремну десницу у Европи, чинећи сукобе готово нерешивим".
У уводнику тог листа стоји да недавни марш солидарности у Паризу и другим градовима нису ништа до средства за "смирење бола", али средства које не може да заустави "интензивирање сукоба цивилизација".
"Упркос масовности, марш солидарности у Паризу изгледао је као давање тешко оболелом пацијенту средства за смирење болова", наводи лист и оцењује да такви скупови "тешко могу да дају значајне резултате".
Пекинг строго контролише домаће медије и недавно је покренуо једну од највећих кампања у последњих неколико година са циљем да утиша критичаре власти, а током које је ухапшено на десетине активиста за људска права, адвоката, новинара и академика.
Кинеска агенција Синхуа оцењује да се напад на "Шарли Ебдо" не може поједностављивати и представљати као напад на слободу медија, јер и слобода има своје границе, које се односе на вређање, подругивање и посмех религији и веровању других људи.
"Крајње је време да западни свет преиспита праве узроке тероризма, као и ограничавање слободе медија, како би избегао још више насиља у будућности", оцењује та агенција.
Кина се прошле седмице придружила осуди напада на "Шарли Ебдо", али су власти те земље истовремено навеле и да су провокативне карикатуре тог магазина "позив на насиље".