Кинески председник у Јужној Кореји
Кинески предсједник Кси Ђинпинг је ове недеље прекинуо с једном "традицијом" - уместо у Северну Кореју за прву посету Корејском полуострву одабрао је Јужну Кореју. У два дана посете разговараће се о трговини, регионалним сигурносним питањима и - Северној Кореји.
Изгледа да је још једном економија изнад политике, нарочито ако имамо у виду да је трговинска размена између Кине и Јужне Кореје у 2013. години премашила 270 милијарди долара, а Кина је и даље највећи јужнокорејски трговински партнер.
Кина и Јужна Кореја имају поприлично сличне ставове када је реч о јапанској милитаризацији, јер су обе земље (пошто су две Кореје тада биле једна држава) итекако искусиле јапанску агресију и колонијализам. Но, блиска економска сарадња неминовно доводи и до политичких преклапања, тако извори преносе како су обоје - кинески председник Кси и јужнокорејска председница Парк - изразили "забринутост" око "нуклеарних амбиција" Северне Кореје. Наиме, обе државе су истакле како им је жеља да денуклеаризују Корејско полуострво.
Да ли кинеског председника подједнако забрињава када јужнокорејски заступници позивају на довођење америчког нуклеарног арсенала у земљу? Можда би га ипак ових дана више требало више да брине због ситуације на унутрашњем плану, нарочито након овонедељних масовних протеста у Хонг Конгу где је циљ очигледан - изгурати утицај и контролу Пекинга из једног од највећих финансијских средишта на свету, закључује Адванце.
Једна од реакција је свакако и тражење нових партнера и савезника, јер Кина - која почиње све више да мисли о томе како да се позитивно представи међународним тржиштима - постаје све непоузданији партнер Северној Кореји.
По том питању Северна Кореја почиње да се окреће другим одредиштима – ове недеље је потврђено како ће нафтна компанија из Монголије, ХБОил ЈСЦ, почети да истражује присутност нафтних и плинских ресурса на територији Северне Кореје. Имајући у виду како је Кина главни енергетски добављач Северној Кореји (други је Русија), овај потез - у време све лошијих односа - итекако има смисла.
Потрага за нафтом у Северној Кореји до сада се готово и није спроводила тако да се о севернокорејској геологији и потенцијалним нафтним и резервама гаса зна јако мало. Истраживање на територији Северне Кореје неће бити једноставно због чињенице да земља нема домаћу нафтну индустрију, но у случају проналаска веће количине нафте, страни капитал би брзо стигао.
Однос Кине према Северној Кореји постао је прорачунат и власти у Пјонгјангу свесне су како се на Пекинг више не могу ослањати као ранијих година. Како ће то утицати на развој Северне Кореје, тек ћемо видети, но тешко да ће доћи до неке конкретне промене у стилу владања, нарочито ако се почну градити снажнији односи с актерима који заправо ни не маре за устрој, а једна земља која се посебно истиче таквом спољнополитичком доктрином је Русија.