КО СЕ НАЈБРЖЕ ЗАПОСЛИ? Ово су најтраженија занимања
БЕОГРАД - Број незапослених у Србији мањи је за три одсто него у истом периоду прошле године, а до посла најлакше стижу млади до 30 година.
Директор Националне службе за запошљавање Зоран Мартиновић је гостујући на Радио-телевизији Србије рекао да је званичан број незапослених у Србији у овом тренутку 766.500, што је три одсто мање у односу на исти период него прошле године.
"Оно што се бележи први пут у последње време, када је у питању први квартал, јесте повећање запошљавања младих до 30 година. Тридесет и девет одсто њих се запослило у односу на укупно запошљавање. То је много више у односу на просек", казао је Мартиновић.
Према његовим речима, Националној служби за запошљавање приоритет су млади до 30 година и особе старије од 50 година, али и Роми и друге категорије.
"Највише се запошљавало у прерађивачкој индрустрији, трговини на мало и велико, али и у сектору услуга",навео је Мартиновић.
Када је реч о образовним профилима са којима се најлакше долази до посла, то су инжењери информационих технологија, електротехничари и фармацеути.
"И лица са средњом стручном спремом се доста запошљавају, односно они који имају вештине - кројачи, тесари, кувари", рекао је Мартиновић.
Директор Националне службе за запошљавање подсетио је да је стопа незапослености у 2014. години била 16,7 одсто, што је, како је оценио висок проценат, али, ипак, задовољавајући.
Према проценама ММФ-а, стопа незапослености са којом ће Србија завршити ову годину пројектована је на 20,7 одсто, а Мартиновић је најавио да се и у овој години очекују позитивни трендови.
Према његовим речима, укупна средства намењена за субвенционисање запошљавање износе 3,5 милијарде, а све мере су намењене приватном сектору.
"Приватни послодавци имају шансу да искористе наш буџет, било за нова радана места, програме стручне праксе, обуку запослених", поручио је директор Националне службе за запошљавање.
Говорећи о најављеним програмима за самозапошљавање, Мартиновић је навео да су очекиване субвенције 160.000 динара, а за особе са инвалидитетом 200.000 динара.
Погледајте и: