Колика је Путинова плата?
Влада Русије обавезала руководиоце државних компанија да обелодане примања. На питање да ли зна колике су плате директорима државних фирми, Путин одговорио да не зна ни колика је његова плата.
За руководиоце "Руске железнице", затим највеће нафтне компаније "Росњефт" и гасног монополисте "Гаспрома", Нова година није донела најповољније вести. Јер, сви они ће морати да на сајтовима својих компанија објаве личне приходе.
Такву одлуку је донела руска влада. До сада су они морали једном годишње да попуњавају имовинске декларације, али јавност ипак није знала све детаље о њиховим примањима, као што ће знати сада, пишу Вечерње Новости.
Већ доста дуго се међу обичним људима, али и обавештеним руским новинарима, прича о врло високим примањима руководилаца великих државних компанија, пре свега велике тројке: "Гаспрома", "Росњефта" и државне железнице. Уосталом, на последњој великој годишњој конференцији за новинаре руском председнику Путину било је постављено и питање: колика је плата Игору Сечину, председнику државне нафтне компаније "Росњефт"?
Путин је одговорио да не зна, додавши додуше да не зна чак ни колика је његова плата.
Зна ли заиста Путин колико прима месечно рубаља или не, остаће тајна, али је чињеница да се сваке године јавности уредно саопшти имовинска декларација председника и премијера, са детаљима од плате до онога што поседују. Иначе, чиновници у Кремљу ове године неће добити никакве бонусе, пре свега због новонастале економске ситуације. Али, руководиоци највиших државних компанија, живе у вилама које су изградиле државне компаније, возе се њиховим аутомобилима и авионима, и хране у ВИП ресторанима.
Осим тога, имају поред плате и огромне бонусе на крају године. Наводно да поменути Игор Сечин није ни подизао тај новац, него га је, као што раде руководиоци великих западних компанија, користио за куповину акција. Без обзира на инсистирање јавности, Сечин до сада није хтео да саопшти колика му је месечна плата. То нису урадили ни Алексеј Милер, први човек "Гаспрома", а ни Владимир Јакуњин, председник "Руске железнице".
Интересантно је да је премијер Медведев сада предложио да се врате представници државе у савете директора државних компанија, наводно због садашње економске ситуације. А управо он је 2011. године, док је био председник Русије, био иницијатор да се повуку сви политичари из надзорних органа и савета директора и да се има пуно поверење у бизнисмене.
Прочитајте:
4 разлога зашто је Русија далеко од банкрота к`о Земља од Сунца
НЕКАД БИЛО, САД СЕ САМО ПРИЧА (1): Десет типова смртне казне у прошлости