Колико су објекти у Београду заштићени од грома?
БЕОГРАД - Снажне грмљавине које протеклих дана потресају Београд многе су подсетиле на НАТО бомбардовање, што природно намеће питање колико су објекти у српској престоници заштићени од удара грома, с обзиром на то да у ЈП Градско стамбено, које брине тек о половини зграда у главном граду, о томе нема прецизних података.
У том предузећу, наиме, кажу да они нису монополисти и да се у њиховом систему налази око 14.000 зграда, а изван су сви пословни, војни, приватни и индивидуални објекти. А одсуство информисаности станара о потреби постојања адекватне заштите један је од, како кажу, најчешћих проблема са којима се суочавају њихови радници.
Основни задатак громобранске инсталације је, како објашњавају, да се предвиди поуздана заштита људи, животиња, објеката и имовине од разарајућих дејстава атмосферског пражњења. Подразумева се, такође, да пројектовање и извођење морају обављати стручна лица са одговарајућим лиценцама.
Иако нема потпуне заштите од атмосферског пражњења, стручном израдом громобранских инсталација постиже се веома висока ефикасност, кажу у Градском стамбеном које је демонтажу радиоактивних громобрана у целости завршило 2010. године.
Уместо тих громобрана постављени су уређаји за рано стартовање, којих је у Београду, на зградама које они контролишу, 182.
Објекти који немају сопствену громобранску инсталацију најчешће су штићени управо громобранима са раним стартовањем, а један овакав громобран може да штити више објеката, тј. групу зграда које се налазе у околини.
Громобранска инсталација, објашњавају у том предузећу, састоји се од прихватног вода, спусног вода и уземљивача, а свако оштећење било ког дела громобранске инсталације може довести до тога да инсталација постане неефикасна.
Говорећи о проблемима са којима су се најчешће суочавали када су у питању громобранске инсталације, предњачи изостанак информисаности станара о потреби постојања адекватне заштите.
Осим тога, корозија и дуготрајна изложеност атмосферском утицају, као и удар грома може да оштети громобранску инсталацију, а оштећења се, кажу, најчешће дешавају приликом извођења различитих грађевинских радова пре свега на кровним површинама стамбених објеката.
Када је реч о контроли громобранских инсталација, у зградама које имају закључен уговор о државању са ЈП "Градско стамбено" посебне контроле се обављају по захтеву Скупштине зграде, а уколико постоји потреба за заменом инсталације или уређаја, упућује се и понуда за извођење радова.
Трошкове одржавања, како наводе, сносе власници станова и других посебних делова зграде.
"За зграде које су нама повериле одржавање, уколико постоји довољно средстава која се акумулирају из накнаде, радови се изводе након достављене одлуке Скупштине зграде", кажу у "Градском стамбеном" .
У случају када та средства нису довољна, Скупштини зграде се доставља понуда, те уколико Скупштина зграде донесе одлуку, закључују се одговарајући уговори након којих почињу да се изводе радови, додају у овом предузећу.