КОМЕ ОДГОВАРА МАЛА, А КОМЕ ВЕЛИКА ИЗЛАЗНОСТ? Хоће ли нека партије прегазити изборни воз?
Републичка изборна комисија прогласила је 20 листа којима ће грађани моћи да повере свој глас.
Циљ сваких избора је привући грађане да изађу у што већем броју, међутим, не одговара свима да излазност буде велика.
ШОВИНИЗАМ У ПРЕДИЗБОРНОЈ КАМПАЊИ: Овако је Обрадовић дискриминисао жене (ВИДЕО)
Аналитичар Дејан Вук Станковић за Србјиу данас каже да што се тиче тога коме одговара већа а коме мања излазност, то питање остаје без јасних одговора.
- Сумњам да постоје странке које ће бити искључиви добитници уколико излазност буде драматично већа него прошли пут, јер да би, заправо, профитирали на излазности морате извести на биралишта своју циљну групу бирачког тела.
Сама по себи већа излазност не гарантује никоме ни успех ни неуспех. Оно што је кључно у бирачком процесу јесте да странка изведе своје бираче на бирачка места и да је подрже као листу, као партију, као политички програм. Подизање излазности само по себи не значи много.
- Уствари то је онда у неку руку и нешто што компликује шансе мањим странкама, јер што је већа излазност, 5 одсто је у бројчаном смислу и много већи резултат. Дакле, ако је излазност 4 милиона 200.000 гласова је 5 одсто, а ако је излазност 3.5 милиона онда је то 180.000 гласова - објашњава Станковић.
Са њим се слаже и Божидар Спасић који каже да малим партијама, партијама које очекују да пређу цензус, али га можда и неће прећи, њима одговара мала излазност.
НИКОЛИЋ О ПРЕДСЕДНИЧКИМ ИЗБОРИМА: Кандидоваћу се и 2017, потребан сам Вучићу
- Међутим великим партијама одговара велика излазност јер њихово бирачко тело је велико, тако да самим тим што је велика излазност њима се повећава проценат добијених гласова. Дакле, великим партијама, системима који очекују да пређу не само цензус већ и да уђу у Парламент одговара у сваком случају велика излазност - подвлачи Спасић.