Косово: Нема кворума, без расправе о изборном закону
ПРИШТИНА - Српски посланици у косовској скупштини напустили су данашњу седницу тог тела, на којој је требало да се расправља о промени изборног закона, а њима су се придружили и представници националних мањина.
Седница косовског парламента прекинута је због недостатка кворума и највероватније ће бити настављена наредне недеље.
Српска посланица у косовској скупштини Бисерка Костић рекла је Танјугу да српски посланици нису учествовали у раду јер захтевају да се са дневног реда скине тачка о изборном закону, а да су се том захтеву придружили и остали неалбански и несрпски посланици.
Претходно су представници Грађанске иницијативе Српска позвали спрске посланике да не учествују у раду парламента и да траже скидање тачке о изборном закону са днавног реда, рекао је Танјугу председник ГИ Српска Владета Костић.
"Драго ми је су сви српски посланици чули наш позив, као и што су им се прикључили и представници осталих мањинских заједница. Питање промене изборног закона не тиче само Срба, већ и свих осталих мањина", рекао је Костић додајући да је тај предлог закона дискриминишући на све заједнице на КиМ.
Он је нагласио да се нада да ће међународна заједница да изврши притисак да не дође до усвајања тог закона и додао да већ постоје одређени констакти са представницима међународне заједниц ена КиМ и да они указују на то "да постоји боља да се изађе у сусрет и да до тога не дође".
Костић је објаснио да нови закон предвиђа низ спрних тачака - питање права гласа расељених са Косова и Метохије, питање резервисаних места, који би, истиче, треба да буде више јер на протеклим изборима нису учествовали Срби са севера, као и дискриминишућа категорија према којој на основу закона о бирачким одборима само четири највеће странке на КиМ, међу којима нема ни једна српске ни мањинска листа, имају право на такозване "чуваре кутија".
"Ако овакав нацрт прође, ми ћемо озбиљно размислити о учешћу на парламентарним изборима и водимо се мишљу да бојкотује те и такве изборе. ГИ Српска сматра да о том закону треба да разговара неки нови парламент након избора и нека нова влада која ће имати већину у скупштини, с обзиром да је она нема. Неприхватљиво је да се без легитимитета отвара питање изборног закона", поручио је Костић.
Иначе, Демократска партија косова Хашима Тачија и Алијанса за будућност Косова Рамуша Харадинаја су се изјасинили да српска заједница на Косову треба да има још један мандат, резервисана места на основу постојећег закон, а том ставу се супротстављају Демократски савез Косова и Самоопредељење.
Такође, недавно је шефица Канецалрије САД у Приштини Трејси Џејкобсон рекла да је веома важно да Срби имају још један мандат са резервисаним местима.