Лавров: Представник за слободу медија ОЕБС не ради добро
Министар унутрашњих послова Руске Федерације Сергеј Лавров најавио је вечерас да ће представници Москве на министарском савету ОЕБС сутра у Београду поднети захтев да се нађе решење о постављању јасних и чврстих критеријума по којима ће радити све институције ОЕБС, па тако и Канцеларија за слободу медија.
Он је на конференцији за штампу по слетању у Београд изразио незадовољство радом Канцеларије и затражио да се њеним радом обезбеди слобода медија без примене двоструких аршина.
Према његовим речима постоји много примера извртања информација, као и спречавања новинара да раде у некој земљи, јер представљају одређену државу и институцију јавног информисања.
- Апсолутно је јасно да представник за слободу медија ОЕБС не ради адекватно - поручио је Лавров.
Када је реч о београдској конферецији, он је указао да је агенда "згуснута", изразивши наду да ће се постићи консензус о многим питањима, као и да ће сви учесници по страни оставити све несугласице.
Он је похвалио председавање Србије, рекавши да су се "наши српски пријатељи потрудили да, у духу докумената ОЕБС, нађу избалансиран приступ свим димензијама ове организације".
Лавров је указао да су темељи ОЕБС-а поштовање и одбрана међународног права, поштовања суверенитета других држава, као и немешање у унутрашње ствари других земаља. Он је казао да је тужно што је управо Београд, сведочење првог кршења ових темељних начела Хелсиншке повеље, када су чланице НАТО бомбардовале бившу СРЈ.
- Тај варварски чин, извеле су и чланице ОЕБС, против друге чланице ове организације. Последице тога се и данас осећају - рекао је Лавров додајући да се Русија залаже за пуно и доследно поштовање Хелсиншке повеље да се не би поновило оно што се догогодило Србији 1999. године.
Осим овог тужног симбола бомбардовања, према његовим речима, састанак у Београду има и симболику наде, јер су се све земље чланице ОЕБС окупиле баш у Србији, на седници која је за ОЕБС јубиларна - на 40. годишњицу Хелсиншке повеље.
Лавров је, на крају, похвалио Србију и за уложен напор и у процесу "Хелсинки плус", и изразио уверење да он представља додатну шансу да се ОЕБС изведе из системске кризе. Он се захвалио шефу српске дипломатије и председавајућем ОЕБС-у Ивици Дачићу на напорима уложеним како би се повећала ефиксаност и флексибилност организације.