Лавров: Русија не дестабилизује Украјину
ЛОНДОН - Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров навео је у ауторском тексту за британски "Гардијан" да није Русија та која дестабилизује Украјину и да "покушаји оних који су организовали сецесију Косова од Србије и Мајоте од Коморских острва да ставе под сумњу слободно изражавање воље становника Крима не може другачије да се оцени, него као демонстрација двоструких стандарда".
Лавров је половином марта навео Коморска острва код југоисточне обале Африке као пример права на самоопредељење, где је крајем прошлог века одржан референдум о независности од Француске.
"Једно од острва изјаснило се против, због чега је Француска инсистирала на пребројавању гласова тако да се уважи не укупан број гласалих становника Коморских острва у целини, већ сваког острва појединачно", рекао је Лавров.
"Шта је то било - анексија или самоопредељење, не знам. УН и Афричка унија нису признали такву одлуку Француске, али ЕУ са тим мирно живи", рекао је тада Лавров, додајући да Крим за Русију значи немерљиво више него Комори за Француску и Фокланди за Велику Британију.
По Лаврову, забринутост поводом Украјине изазива и тежња да се затварају очи пред тиме да "главну опасност за будућност" те земље представља "ширење хаоса које сеју екстремисти и неонацисти". Нико није учинио више од Русије за подршку независне украјинске државе, укључујући дугогодишње дотирање украјинске привреду путем ниских цена енергената.
"На самом почетку актуелне кризе, ми смо подржали идеју Кијева о одржавању неодложних консултација Украјина-Русија-ЕУ ради разматрања начина за хармонизацију интегративних процеса. Брисел је то категорички одбацио. Таква позиција показује неконструктивну и опасну линију коју САД и ЕУ већ дуго спроводе. Они су покушавали да Украјину ставе пред болан избор између Запада и Истока, још више продубљујући унутрашње разлике", навео је руски министар.
Русија добро разуме ситуацију у Украјини, која је тек нешто више од 20 година раније стекла независност и "треба да решава сложене задатке свог успостављања као суверене државе". Москва је, како је истакао, чврсто уверена да то може бити постигнуто, између осталог, суставном реформом, која треба да одговори на захтеве југоисточних региона Украјине.
"Ми никоме ништа не намећемо, једноставно видимо да ако то не учини, Украјина ће све више улазити у кризу са несагледивим последицама", рекао је Лавров, и додао да Русија подржава позив тзв. Вајмарске тројке о одржавању преговора Русија - ЕУ, уз учешће Украјине и других земаља источног партнерства о последицама могућег закључивања њихових споразума са ЕУ.