Марија Калас (1923-1977)
Била је једна од најпознатијих и најуспешнијих светских оперских певачица, чији је приватни живот био праћен више него професионални. Приватно размажена, мушићава жена, склона неуротичним испадима, дружила се са славним личностима свога доба, бавила се глумом, често мењала тежину и расположење.
Краљица оперских сцена рођена је 1923. године у Њујорку, где су се њени родитељи Грци доселили само неколико месеци пре њеног рођења. Крштено име јој је било Ања Калогеропулос. Веома рано су њени родитељи приметили да њихова мала девојчица има изузетан глас и урођену музикалност. Сматрали су је чудом од детета, а рано је почела да пева на школским приредбама и на радију. Са четрнаест година се вратила у Грчку са својом мајком и почела да учи певање у Атини.
На оперској сцени је дебитовала 1947. године у Верони, певајући Понкијелијеву Ђоконду. Тако је почео до тада незабележен успех једне оперске диве, која је за кратко време стекла светску славу. Била је сјајна интерпретаторка Тоске, Травијате, Норме и других познатих арија, тражена по целом свету.
За њену плодну каријеру највише је заслужан њен муж Менегини, идустријалац и мецена који је постао њен импресарио. Од њега се развела када је упознала земљака, чувеног бродовласника Аристотела Оназиса, са којим је доживела велику љубав. Осим тога, везивала их је заједничка страст према богатству, амбиција и егоизам. Марија је изгубила главу за њим и волела га је дубоко и искрено мада је разлика у годинама била поприлична, више од две деценије. Није јој узвратио истом мером и ту је почела њена несрећа. Она је била за њега само још једна скупоценост коју је могао себи да приушти као један од најбогатијих људи света.
Када се после девет бурних година проведених са Оназисом у његов живот појавила Жаклина Кенеди, тада најчувенија удовица света са којом се он после три месеца оженио, Марија је доживела највећи емоционални шок у животу. Никада се није од тога опоравила. До краја живота била је опхрвана тугом, нервозом и жаљењем. Вратила се певању, снимила је чак и филм "Медеја" са Пазолинијем са којим је била у љубавној вези, али прошлост је увек пратила.
Незаборавни сопран Марије Калас заувек је утихнуо у јесен 1977. године у Паризу. По њеној жељи, њен пепео је расут по Егејском мору.
Погледајте и: Евита Перон (1919-1952)