Мед у исхрани паса
Позната су својства меда у исхрани људи, међутим, мало се зна о лековитом дејству које ова намирница има по псе. Баш као и људи, пси могу имати користи од меда.
Мед побољшава рад дигестивног тракта, утиче на кожу и крзно, а повећава и енергетски ниво, што је изузетно важно код старијих паса, пише njuska.com.
Мед за алергије:
Многи пси пате од алергија. За време пролећа и лета, алергије могу да проузрокују многе непријатности вашем љубимцу. Лизање шапа, трљање њушке, чешање, су само неки од симптома алергија. Традиционални ветеринари ће преписати лекове против алергија, који могу да помогну, али као и сваки лек, могу да проузрокују нус појаве на органима пса. Мед се користи као природан антиалерген и показује одличне резултате.
Прочитајте и:
- 5 занимљивости о псима које можда нисте знали
Конзумирањем меда, пас уноси полен и на тај начин излаже тело већим количинама полена без симптома алергије. Када све почне да цвета, ваш пас ће бити отпоран на алергене.
Веома је важно да мед купите од локалних пчелара, јер ће састав меда бити од биља са којима се вас мезимац најчешће сусреће.
Дозирање: Једна супена кашика два пута дневно за велике псе као што су нпр. лабрадори је сасвим довољна доза, док је мањим расама довољна једна кашика меда. Важно је да не прескачете терапију, јер се симптоми алергије могу поново појавити.
Мед за ране:
Уколико се ваш пас повреди, клиничка испитвања показују да стављање меда на рану елиминише инфекције, смањује упалу, оток и бол. Мед поспешује раст нових слојева коже. Он затвара и изолује рану, док јој у исто време даје довољно влажности да се кожа обнови. Веома је важно да мед буде у течном стању при третирању ране. Уколико је мед кристализован ( природно стање меда ), ставите теглу са медом у лонац с врућом водом. На тај начин, мед ће се полако отопити и постаће течан. Никада не користите кристализован мед за опекотине и остале ране, јер кристали су као мали ножеви и могу изазвати још више бола.
Начин третирања ране:
Ошишајте пажљиво длаку око ране, а затим исперите рану сирћетом и нанесите густ слој меда на сваких 10 минута. Обмотајте лабавије завој. Не доволите псу да лиже или скида завој са медом. Елизабетин оковатник може бити користан у спречавању пса да лиже мед са ране. Код мањих рана, мед се може ставити и без завоја. Спречите пса да лиже рану најмање двадесет минута, колико је потребно да се мед абсорбује у кожу. Ову процедуру поновите 3 до 4 пута на дан док не видите резултате.
Мед за здравији дигестивни тракт:
Мед спречава развој нездравих бактерија у дигестивном тракту и искорењује токсине. Мед помаже при варењу уз помоћ амилазе. Амилаза је ензим који олакшава правилно варење угљених хидрата.
Мед за старије псе:
Мед има високо храњиву енергестку вредност. Дакле уколико имате старијег пса који почиње да губи корак, пробајте да му подигнете енергију са мало меда.
Мед није за:
Избегавајте давање меда штенцима, псима оболелим од дијабетиса и рака.