МЕЈ: Убрзати депортацију економских миграната и обрачунати се са онима који крше азиланстски систем!
Министарка унутрашњих послова Велике Британије Тереза Меј изјавила је да Европска унија мора да убрза депортацију економских миграната и "обрачуна" са људима који крше азилантски систем.
Меј је по одласку у Луксембург, где се одржава дводневни састанак министара унутрашњих послова 28 земаља ЕУ о мигрантској кризи, да уместо дебатовања о пресељавању избеглица по Унији треба разговарати о слању "економских миграната" натраг у земље њиховог порекла.
Брани политику Лондона
Британска министарка брани политику Лондона о преузимању избеглица директно из кампова у земљама које се граниче са Сиријом, уместо учествовања у плану ЕУ да се избеглице пресељавају из преоптерећених земаља на "првој линији фронта" - Грчке и Италије.
"Морамо да осигурамо прекид везе између људи који крећу на опасан пут у Европу и оних који могу да остану у Европи", нагласила је британска министарка, додајући да Велика Британија има добре резултате у тој области и да жели да види напредак и Европе.
"Спремни смо то да подржимо", рекла је Мејова.
Меј: Велике имиграције подривају кохезију друштва
Мејова је прекјуче у изузетно оштром иступању на годишњем конгресу Конзервативне странке рекла да висок ниво имиграције може да подрије кохезију друштва и да је корист од миграната незнатна.
Најављујући пооштравање поступка разматрања захтева за азил, министарка је рекла да велики прилив миграната отежава рад образовних и медицинских установа, области саобраћаја и становања, а да је у неким сличајевима довела до смањења плате и губитка радног места.
У Европу је ове године илегално стигло више од 600.000 људи, који су побегли од конфликта у Сирји и другим земљама, док је више од 3.000 људи изгубило живот покушавајући да се домогне Европе преко Средоземног мора.
"Међутим, чак и ако бисмо могли да се носимо са свим последицама масовне имиграције, Великој Британији није потребан миграциони прираст од више стотина хиљада људи сваке године", казала је Меј.
Дозвољавајући да имиграциони прилив може да попуни мањкове у одређеним привредним областима, она је додала да "није сваки придошлица у Великој Британији у овом тренутку квалификовани електричар, инжењер или лекар".