МИХАЈЛОВИЋ О НАРЕДНИМ РЕФОРМАМА: До 2020. године родно одговорни буџети институција
Увођење родно одговорног буџета представља корак даље у реформи буџетског система државе и наш циљ је да до 2020. године све буџетске институције, државне и локалне, уведу родну компоненту у своје буџете, изјавила је данас потпредседница Владе и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић.
Она је поводом почетка обука за увођење родно одговорног буџетирања за 2017. годину подсетила да је од сада родно одговоран буџет обавеза, јер је Влада ту меру уврстила у Закон о буџетском систему, кои је усвојен у децембру 2015. године, наводи се у саопштењу из кабинета потпредседнице.
- Укључивање родне равноправности у програмске буџете веома је важно у борби против родне дискриминације, јер жене не треба да остану неискоришћени потенцијал друштва - истакла је Михајловић.
"ЕПС СНАБДЕВАЊЕ" припојено "ЕЛЕКТРОПРИВРЕДИ СРБИЈЕ": Шта то значи за потрошаче?
Она је појаснила да родно одговоран буџет не значи посебне буџете за жене и мушкарце, већ представља расподелу постојећих средстава на начин да одговарају на потребе и једних и других.
- Жене и мушкарци треба да имају једнак приступ ресурсима, али и да једнако учествују у одлучивању и да имају једнаке користи од употребе ресурса - истакла је Михајловић.
Из Координационог тела за родну равноправност указују да родно одговорно буџетирање подразумева родну анализу буџета и укључивање родне перспективе у све буџетске процесе и реструктуирање прихода и расхода у циљу унапређења родне равноправности.
Координационо тело за родну равноправност у сарадњи са Министарством финансија покренуло је процес увођења родно одговорног буџетирања. Подршку процесу пружа Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (УН Women), наводи се у саопштењу.