ЊЕГОВО МЕСТО ЈЕ ЈОШ ЗА ЖИВОТА ЗАГАРАНТОВАНО: Када ће патријарх Павле бити проглашен за свеца?
Патријарха Павла је још за живота народ звао свецем, а ни након упокојења није заборављен.
А управо то што га се народ још живо сећа један је од услова да се и формално прогласи за свеца.
Тако се поводом петиције која је покренута да би се подржала идеја да се патријарх Павле прогласи за свеца огласио и славни одбојкаш Владимир Вања Грабић речима:
НЕПРОЛАЗНЕ РЕЧИ: Овако нам је некада патријарх Павле честитао најрадоснији празник
- За мене, он је светац. По канону по ком је живео светао пример очувања вере, традиције и правих вредности.
И ако би било по ономе што мисле људи, патријарх Павле би већ био у календару, али пут до канонизације подразумева и нека правила, а често и дуг период.
Како тврде познаваоци, наша Црква, тј. Свети архијерејски сабор као њено највише тело само потврђује и литургијски уобличава култ одређене личности који је као светац заживео у Цркви, то јест у народу.
- Када је реч о почившем патријарху Павлу, говори се о животу и раду човека који је био узоран и беспрекоран. Формално, када се ради о тим стварима, Сабор формира комисију за проучавање дела , карактера, живота и рада особе која је предложена за канонизацију, а на основу тог мишљења Сабор доноси коначну одлуку . Што се мене тиче, ја сам за проглашење патријарха Павла за свеца, јер верници, кличући му, не узвикују узалуд: "Свети отац Павле", а и укупна слика његовог живота и дела је позитивна - каже др Димитрије Калезић, пензионисани професор Православног богословског факултета.
Сличног мишљења је и Јован Јањић, један од познавалаца живота почившег патријарха.
- Један од критеријума да се неко уврсти у диптих светих јесте да његов култ заживи у народу. Патријарха Павла су још за овоземаљског живота и то не само када је био патријарх него и епископ у Призрену, многи људи доживљавали и називали светим. Он је редак случај у историји Цркве хришћанске да му се светитељски ореол придодаје за живота, а и после упокојења његов култ јача - сматра Јањић.
Последњи свеци
Последње проглашење за свеца било је на прошлогодишњем Сабору Српске православне цркве када су за свеце проглашени Мардарије Либертвилски и Севастијан Џексонски. Мардарије (Ускоковић) био је први српски епископ у САД који се саградио манастир Светог Саве у Либертвилу код Чикага, а сам је купио земљиште на коме је храм саграђен.
Архимандрит Севастијан је рођен у Сан Франциску 1863. године, а заслужан је за подизање прве Српске цркве на америчком континенту у Џексону 1894. године.
ЗНАТЕ ЛИ ЗАШТО? Милошевић НИКАДА патријарху ПАВЛУ није честитао БОЖИЋ!
На ову проблематику се осврће и "Црквено право" по коме ореол свеца приличи ономе који се у свему и свагда одликова узоритом светињом живота и "ако су га свагда украшавале све хришћанске врлине и његова дела била таква да су показивала тежњу да се приближе идеалу светиње и свагда служила за узор љубави и побожности".
Његов лик као свеца се на фрескама и иконама већ појављује по неким православним црквама као што је случај са два наша храма у Сиднеју, а лик са светачким ореолом постоји и у олтару храма Светог великомученика Димитрија у Косовској Митровици.
Иако су се неки верски аналитичари својевремено негативно одредили према овој пракси, др Калезић у томе не види ништа спорно.
АМЕРИКАНЦИ СУ ПАТРИЈАРХУ ПАВЛУ ЉУБИЛИ РУКУ: А он им је поручио да је КОСОВО СРБИЈА!
- Фреска или икона није фотографија. Суштина је да је њој "позајмљен" лик за једну вишу поруку и да она зрачи светост и доброту - напомиње Калезић.
Чињеница је да, за живота, ни сам патријарх Павле није много држао до канонизације, па се препричавало како се у време кад се расправљало о проглашењу за свеца владике Николаја Велимировича запитао " хоће ли Николај бити већи светитељ ако га прогласимо за свеца?"