МИТ О ЖЕНСКОЈ ЕЈАКУЛАЦИЈИ: Да ли прска, или пишки, питање је сад
Енглези су недавно забранили порниће у којима се види такозвана женска ејакулација (популарно "штрцање"). Ми и волимо и смемо да их гледамо. Али, шта о томе кажу научници?
На интернету је и даље један од најтраженијих израза "squirting" илити прскање. Међутим, ни наука се није пуно бавила овим занимљивим феноменом. Према ретким истраживањима, процењено је да између 10 и 40 одсто жена за време секса испушта течност, и то отприлике од 0,3 до 1,5 децилитара. Ова појава је примећена и у античком свету. Аристотел и Хипократ су проучавали феномен и порекло "женске сперме".
Женски ејакулат помиње се и у чувеној Камасутри, а што се тиче моденог доба, он је почео да се проучава тек почетком 20. века.
Године 1904. психолог Хевлок Елис изнео је теорију да је женски ејакулат аналог сперме, и да потиче из Бартолинових жлезда (које су одговорне за подмазивање вагине). Неких 50 година касније, Ернест Графенберг се супротставио тој теорији, тврдећи да женска ејакулација нема никакве везе с лубрикацијом.
До тог је закључка дошао посматрајући жене како мастурбирају, па је приметио да до ејакулације долази чешће када се стимулира ерогена зона на "горњој" страни вагине, која је касније постала позната као "Г тачка". Графенберг је тврдио да се не ради о урину, што је у то време била доминантна теорија, пише Јутарњи лист.
Научници су наставили да истражују женски ејакулат, и 1982. године су хемијском анализом потврдили да постоје дефинитивне разлике између урина и ејакулата. Исти резултати потврђени су још неколико пута. Развили су нову теорију, по којој женски ејакулат потиче из Скенеових жлезда, женског еквивалента простати.
Не лези враже, научници су опет остали подељени око тог питања, и неки су наставили да инсистирају да је "штрцање" у ствари ненамерно испуштање урина, или хипер-лубрикација.
Најновије истраживање, које је спровео Самјуел Салама (право име) у Француској, послужило се ултразвуком и хемијском анализом како би пружило коначни одговор на питање "откуд долази женски ејакулат."
Женама би прегледали бешику ултразвуком пре полног односа, како би потврдили да је празан. Непосредно пре оргазма, бешика је била напуњена "до врха", а после испуштања ејакулата се поново испразнила.
Биохемијска анализа течности показала је да се заиста углавном ради о урину, али да има и антигена специфичног за простату, који испуштају Скенеове жлезде.
Све је то лепо, али значај ових открића за лично и полно здравље није сасвимн јасан. Међународна анкета међу женама које испуштају ејакулат указала је да 80 одсто жена сматра да им та појава обогаћује сексуални живот, из чега се може закључити да се у већини случајева не ради о проблему који би требало решавати.
Упркос томе, научници и даље желе да сазнају више детаља о овој појави, коју још увек у потпуности не разумемо. Осим да много волимо да је гледамо на интернету.
Прочитајте и: