МНОГИ СУ СЕ ПИТАЛИ! Ево где се сахрањују Кинези у Србији
Јавност је годинама заинтригирана како се и где сахрањују Кинези у Србији. Распредају се различити митови, јер за 20 година, откад су почели масовно да насељавају нашу земљу, нико није видео ниједну кинеску сахрану у Србији.
То питање поново је у жижу интересовања ставио случај кинеског кофера избаченог на обалу Дунава, у којем су пронађени остаци људског тела.
Према подацима МУП-а, у Србији је привремени боравак добило 4.080 кинеских држављана, док је, према незваничним подацима, тај број троструко већи, пошто је познато да кинеска заједница лоше сарађује са полицијом.
Од 1996. године, када је почело масовно досељавање Кинеза у Србију, како кажу у ЈКП-у "Погребне услуге" Београд, само један кинески држављанин је сахрањен на традиционалан начин, у јулу 2009. године, полагањем тела у ковчег.
"Традиционалан начин сахрањивања кинеских држављанина је кремација. У пероду од 1987. до данас извршили смо 25 кремација. Након кремирања, урну са посмртним остацима преузима или родбина или амбасада, при чему се обавезно прилаже потврда из амбасаде да ће урна бити пренета у Кину и да тамо постоји место за њено полагање. Све урне кремираних Кинеза у Београду преузете су из крематоријума, било од родбине или службеника амбасаде, и отпремљене у Кину", рекли су у ЈКП-у "Погребне услуге" Београд.
Да Кинези у Србији тихо умиру и још се тише сахрању, потврђују и подаци Републичког завода за статистику. Према њиховој евиденцији од 2005. до 2014. године на територији Србије преминуо је 31 држављанин Кине.
БИЛА ЈЕ НАЈЛЕПША ЈУГОСЛОВЕНКА, али њена судбина завршила се на најтрагичнији начин (ВИДЕО)
Неки тај "мистериозни феномен неумирања" Кинеза објашњавају тиме што је у питању релативно млада популација, која долази трбухом за крухом и која се релативно мало краће ван места становања.
Будисти
Кинези су махом будисти, па кремација није једини начин сахрањивања, већ је дозвољено и сахрањивање полагањем тела у ковчег. Пошто је цена авионског превоза ковчега висока, они се, како кажу, опредељују за кремацију.
С друге стране, постоје и они који сматрају да Кинези овако малу званично приказану стопу смртности користе као трик за илегални улазак других кинеских држављанина помоћу папира умрлог у Београду.
Преминуле не пријављују, јер на покојниково место долази други Кинез и “попуњава рупу” бившег земљака, а они од "гробљанске мафије" откупљују гробна места на црно, где сахрањују своје мртве, а да притом не стављају никаква обележја нити надгробну плочу.
Енигма свуда у свету
И у осталим европским земљама питање сахрањивања све бројније кинеске популације представља енигму, јер, званично, готово нигде нема сахрањених Кинеза. С друге стране, кинески држављани у Србији сматрају да је фама по питању сахрана преминулих Кинеза у целој Европи непотребна.