Мрачне стране земље фудбала
Да Бразил није само земља фудбала, самбе и жена раскошних облина, показују и сведочења новинара који су стигли у Бразил, а који су, како би преузели акредитације за праћење утакмица на Светском првенству, морали да прођу кроз озлоглашене фавеле.
Фавеле су језиви делови града у којима је свако фотографисање рискантно и искључиво на властиту одговорност, чак и када се то чини из аутомобила. Реч је о подручјима у којима је ситуација толико лоша, да у њих чак и полиција ретко залази.
''Полицајци и поред тога што сваки има по два пиштоља не улазе у фавеле, јер су локални криминалци много детаљније наоружани'', причао је новинару Анадола Agency возач који је био задужен за превоз, његову и сигурност тројице колега из Босне и Херцеговине.
У градском језгру Сао Паола је десет милиона становника, а у широј околини живи чак двадесет милиона Бразилаца. Реч је о граду у ком чак 20 одсто људи живи у немилосрдним условима фавела, што је узрок тога да је чак четири милиона људи само у Сао Паолу на овај или онај начин уплетено у криминал.
Оваква ситуација је огромним делом изазвана чињеницом да многи од њих живе на рубу егзистенције. Сиромашна деца углавном зарађују продајући дрогу.
О степену опасности која овде влада, говори и чињеница да с времена на време војска на тенковима посети ове делове како би демонстрирала да држава има контролу чак и у овим деловима града. Међутим, истина је сасвим другачија, тврде сви Бразилци који су говорили за Анадолу Agency.
''У фавели се живи другачије него у остатку света, по законима криминала, односно нарко кратела'', тврдио је водич који новинаре доводи до Медиа центра и безбедно их спроводи кроз најоружанија места на планети.
На улицама Бразила стопа криминала је велика. Читав посао се води из фавела. Куће имућнијег становништва, али и тржни центри у Сао Паолу од фавела су одвојени високим зидовима на чијим се врховима налази бодљикава жица, што је довољан доказ да су са две стране зида два различита света.
Фавеле често ратују једна против друге. Поготово је то случај у Рио де Жанеиру, док у Сао Паолу нема таквих проблема, јер њима управља једна банда, односно један челник, истичу бразилски новинари.
''За шефа фавела и његове људе раде сви у фавелама. Шефу није у интересу да има проблеме, жели мир на својој територији, како би се неометано растурала дрога и како би бизнис текао по плану. Они су заправо чувари каквог-таквог реда на улицама'', каже водич новинара.
Ако, међутим, странац без водича залута у фавелу, најбоље што му се може десити јесте да буде претучен и опљачкан. Уколико се замере локалном становништву, ретки извуку живу главу.
Осим диловања дроге, у фавелама се раде и други послови. Како преноси klix.ba, међу осталима, локални челници су и фудбалски менаџери. Мало је трансфера бразилских фудбалских звезда у које нису упетљани, кажу бразилски припадници седме силе.
Посета и детаљно разгледање фавела у Бразилу могу бити безбедни у пратњи водича. Они су специјализовани за ову врсту опасног туризма, а посао им значајно олакшава сарадња са криминалцима у фавелама.