МРКА КАПА ЗА ТРГОВЦЕ НА АДИ: "Седну на једно пиће и то је то, нема ни превише бакшиша"
Астрономски број посетилаца који се викендом бележи на Ади Циганлији, готово се једва примећује у пазару, тврде угоститељи и трговци крај Савског језера.
Посла има тек да се отплате зараде радника и закупи, а ни сами не верују да се суботом и недељом затекне више од 350.000 купача.
Радни дан за трговце на "београдском мору" почиње већ од раног јутра, а за кафиће који са заласком сунца постају клубови, нема одмора ни ноћу. Викенд је најуноснији, па се слободни дани узимају тек почетком седмице.
Иако киша не пада као прошлог лета, кажу, не пљуште ни паре. Када се подвуче црта, власници локала нису задовољни.
"Ако се само упореди са прошлом сезоном, која је била потпуни промашај, може се рећи да је ово лето боље. Ангажовали смо нешто мало више људи, али у принципу све се постиже. Људи немају новца, седну на једно пиће и то је то", прича једна од власница кафића за Новости.
Ни конобари не убирају превише бакшиша, колико обију критика што окасне са поружбином када се купачи повуку пред најјачим сунцем у хладовину локала. Жале се и продавци воћа, кокица и сладоледа. Муштерије пажљиво вагају да рачун не пређе цех од 100 динара, док многи посетиоци дођу добро снабдевени.
"Тринаест година продајем сладолед на Ади и сваке године је лошији пазар. Много су бољи услови, Ада је далеко уреднија, али када сладолед кошта више од векне хлеба јасно је шта ће све купити једна вишечлана породица. Да је било и пола те масе људи о којој се прича, фрижидер би ми остао празан", каже продавац сладоледа.
Лепо време у наредном периоду можда ће и да поправи билансе кафеџија и трговаца. Једно је бар сигурно, а то је место за тезгу које их чека и наредне две године, с обзиром на то да је такав услов био по овогодишњем конкурсу.