САВЕТ ЕВРОПЕ: Мађарска би могла да почне аутоматски да враћа мигранте у Србију
Комесар за људска права Савета Европе Нилс Муижниекс упозорио је данас да би враћање миграната из Аустрије у Мађарску, на основу Даблинског споразума, могло да доведе до озбиљног кршења њихових људских права, као и да би, у том случају, мађарске власти почеле аутоматски да их депортују у Србију.
Након одлуке власти у Будимпешти из 2015. године да се Србија прогласи "сигурном трећом земљом", мигрантима који би били враћени у Мађарску, било би онемогућено да поднесу захтев за азил у тој земљи.
Мађари крше људска права
По његовим мишљењу, Мађарска намерно спроводи рестриктивну политику према мигрантима како би их одвратила од подношења захтева за азил у тој земљи.
- Закон о азилу који је усвојен у септембру прошле године и досадашња политика мађарских власти према мигрантима у супротности су са стандардима Савета Европе и Европске конвенције о људским правима - навео Муижниекс.
У својој препоруци комесар за људска права упозорава да тренутно нико од миграната не може да оствари право на међународну помоћ у Мађарској.
- Процес за одлучивање о азилу превише је убрзан и без суштинских гаранција. Пракса притварања миграната, лоши услови и општа негативна клима у друштву онемогућавају мигрантима да се интегришу у мађарско друштво - закључује Муижниекс.
Он упозорава да се велики број миграната, који је по Даблинском споразуму враћен у Мађарску, тренутно налази у притвору, упркос апелима да се мигранти не смеју третирати као криминалци, као и на веома лоше услове у мађарским затворима.
- Мигранти би били изложени великом ризику од депортације у Србију и даљег аутоматског враћања у Македонију, што би било у супротности са Европском конвенцијом о људским правима - навео је комесар СЕ у данас објављеном мишљењу за Европски суд за људска права, поводом притужби против Аустрије због враћања азиланата.
Муижниекс је нагласио да је та одлука у супротности с мишљењем Високог комесаријата УН за избеглице (УНХЦР) да Србија још нема развијен систем азила нити капацитете да прими одједном велики број избеглица.
Он је истакао и да остале чланице ЕУ нису сврстале Србију на листу сигурних земаља за тражиоце азила, као и да је мађарски Врховни суд усвојио одлуку по којој ће поштовати препоруке УНХЦР приликом одлучивања о томе које земље се могу сматрати сигурним.
- У извештају Комитета УН против тортуре из јуна прошле године изражава се забринутост да би мигранти враћени у Србију били изложени ризику од аутоматског враћања у Македонију, која се суочава са озбиљним проблемима у систему азила и великим растом броја миграната који долазе у ову земљу из Грчке. УНХЦР је тада издао препоруку да се земље уздрже од враћања миграната у Македонију, све до унапређивања система за добијање азила у тој земљи - наводи комесар.
Европски суд за људска права у Стразбуру затражио је одвојено мишљење од Комесара за људска права о случајевима који се тичу враћања миграната из Аустрије у Мађарску, у складу са споразумом "Даблин ИИИ".