Да ли је инцидент могао бити спречен?
БЕОГРАД - Дужност организатора јавног скупа, односно спортске приредбе је да организује редарску службу у циљу безбедног одвијања јавног скупа, речено је у МУП-у Србије.
Поводом синоћних догађаја на фудбалској утакмици Србија - Албанија и питања да ли је инцидент могао бити спречен, из МУП-а истичу да организатор спортске приредбе има обавезу да организује редарску службу у складу са Законом о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама, Законом о приватном обезбеђењу и Законом о окупљању грађана.
Такође, простор унутар места где се манифестација одржава, у надлежности је организатора и он је задужен да ангажује адекватан број редара чије су дужности и обавезе да се старају о реду унутар скупа и у његовој непосредној близини.
Организатор је у обавези да скуп пријави надлежној полицијској станици, након чега МУП обавља разговор са организатором, указује на његове законске обавезе, обавља безбедносне процене пријављеног скупа и у складу са тим предузима потребне мере и радње.
Из МУП-а подсећају да се на оваквим скуповима ангажује одређени број полицијских службеника.
"МУП, у складу са безбедносним проценама, изазовима, претњама и ризицима ангажује адекватан број полицијских службеника за одржавање јавног реда и мира, спречавање вршења прекршаја и кривичних дела".
Такође, МУП врши и надзор над радом редарске службе коју је организатор ангажовао, речено је поводом синоћњег инцидента током утакмице.
МУП је вечерас саопштио да у сарадњи са Вишим јавним тужилаштвом у Београду, предузима предистражене радње у циљу идентификације особа које су учествовале у пуштању летелице-дрона са заставом такозване велике Албаније на фудбалској утакмици репрезентација Србије и Албаније.
Досадашњим радом утврђено је да је заставу отео албански фудбалер на терену, а пронађена је код делегата утакмице, саопштио је МУП Србије и навео да полиција има одређена сазнања у вези са локацијом са које је пуштен дрон, али у интересу даље истраге није у могућности да саопшти више детаља.
У саопштењу се истиче да је пре, за време и по завршетку утакмице у службене просторије доведено 15 особа од тога 14 пунолетних и једно малолетно и наводи да су против осам особа поднете прекршајне пријаве, а за 11 особа биће достављен извештај надлежном тужилаштву на даље поступање.
Погледајте и:
МАКЉАЖА У ПОДГОРИЦИ: Заратили ученици и родитељи због утакмице Србија-Албанија
АЛБАНЦИ ПОМАХНИТАЛИ: Напали и Грке, ломили и рушили излоге, аутомобиле...