Телеграм објаве рата - ултиматум Аустроугарске
БЕОГРАД - Телеграм у којем Аусторугарска обавештава председника Владе Србије Николу Пашића да Србији објављује рат, изјава британског министра спољних послова да је српски одговор на аустроугарски ултиматум основ за мирно решење спора, ванредно издање Новости из тог времена, биће само део докумената на изложби "Јули 1914 - у документима" у Дому Народне скупштине.
У холу здања на Тргу Николе Пашића председница скупштине Маја Гојковић и директор Архива Мирослав Перишић отвориће сутра, у 12:30 сати изложбу којом ће српски парламент обележити 100 година од почетка Првог светског рата.
Поред стенографских белешки са ванредног заседања Народне скупштине у Нишу од 27- 31. јула 1914. године, биће изложен и телеграм објаве рата који гласи:
"Краљевом министру иностраних дела у Нишу
Краљевска Влада Србије није на задовољавајући начин одговорила на ноту датирану 23. јулом 1914. године, коју јој је предао аутроугарски посланик у Београду, због чега Царска и Краљевска Влада налази да је принуђена да се ослони на силу оружја ради очувања својих права и интереса. Од овог тренутка Аустроугарска се сматра у рату са Србијом.
Министар иностраних дела Аустроугарске, гроф Berthold“.
Поред телеграма, биће изложен и ултиматум Аустроугарске Србији, као и одговор Владе Краљевине Србије на ултиматум, изјава саучешћа министру спољних послова Аустроугарске грофу Леополду Bertholdu поводом убиства престолонаследника Франца Фердинанда коју му је упутио председник владе и министар иностраних дела Краљевине Србије Никола Пашић...
Посетиоци ће моћи да виде и извештаје српских дипломата о покушајима Амбасаде Аустроугарске у Лондону да енглеску штампу и јавно мњење придобије против Србије, писмо Николе Пашића српским дипломата о оптужбама аустријске и мађарске штампе против Србије и ставу српске владе која осуђује атентат у Сарајеву.
У витринама изложбе биће и писмо регента Александра Карађорђевића руском цару Николају II у којем га обавештава да је Аустроугарска предала ултиматум са захтевима који су понижавајући за Србију као независну државу и одговор руског цара да Русија неће остати равнодушна према судбини Србије.
Ту су и обавештења о прекидима дипломатских односа Аустроугарске са Србијом, предаји одговора на ултиматум Аустроугарске и прекиду дипломатских односа Аустроугарске са Србијом, проглас регента Александра Карађорђевића и српске владе поводом објаве рата Аустроугарске Србији.
Биће изложена информација посланика Краљевине Србије у Лондону Матије Бошковића Пашићу о изјави британског министра спољних послова Едварда Греја немачком амбасадору у Лондону кнезу Лихновском да је српски одговор на аустроугарски ултиматум задовољавајући и да даје основ за мирно решење спора. Од 28. јула 1914. године.