На пругама четири милиона тона робе
Српска роба у свет најчешће путује, а и из иностранства у Србију стиже највише - пругом.
Готово четири милиона тона робе транспортовано је лане у међународној размени Србије са светом управо возовима.
На другом месту је друмски саобраћај, са 2,5 милиона тона превезеног терета у трговини са другим земљама. Значајан удео у саобраћају са светом имају и цевоводи. Они, пак, искључиво служе за увоз, а лане је кроз њих "протекло“ укупно 2,9 милиона тона нафте и гаса, пишу Новости.
Последњи објављени подаци о укупном превозу робе Републичког завода за статистику, који обухватају целу 2013. годину, показују да се све више за извоз и увоз користе возови и камиони, а све мање бродови и авиони.
"Количина превезене робе у 2013. години у односу на годину пре, већа је за девет одсто, уз истовремени раст обима рада од 11 одсто", истичу у Републичком заводу за статистику. - Таква кретања указују на повећање просечног пута превожења тоне робе у копненом саобраћају, и то са 302 километра у 2012. на 303,5 километара у 2013. години.
Укупна количина превезене робе у друмском саобраћају лане је била за 7,2 одсто већа него у 2012. години, док је у ваздушном саобраћају обрнуто: бележи се пад од 8,1 одсто.
У 2013. години је, према званичној статистици, превезено укупно 24,34 милиона тона робе. Од тога се готово половина односи на превоз унутар Србије. Током прошле године извезено је укупно 3,45 милиона тона, а увезено 6,6 милиона тона робе.
Када се размена посматра по гранама саобраћаја, железнички има примат: возовима је из Србије лане изашло 1,89 милиона тона, а у нашу земљу је пругом ушло 2,05 милиона тоне робе.
Превезена количина робе у железничком саобраћају бележи раст и у унутрашњем превозу робе, као и у увозу, извозу и транзиту робе - истичу у Заводу.
Подаци показују да је извоз железничким саобраћајем за годину дана порастао за чак 24 одсто. Оволики раст настао је првенствено захваљујући извозу "Фијата“, који своје аутомобиле у Италију шаље управо - возовима. Расте превоз возовима и у супротном смеру, ка Србији, додуше скромније, односно три процента. Ови подаци су адут привредника који указују на неопходност модернизације нашег железничког саобраћаја. Са пројектима модернизације пруга према Бару и Босни и Херцеговини, која је једно од наших већих извозних тржишта, изашао је премијер Србије Александар Вучић на недавно одржаној конференцији о Западном Балкану у Берлину.
Иначе, за годину дана друмовима је извезено 1,24 милиона тона, а увезено 1,35 милиона тона робе. Бродови су лане из земље изнели 312.000 тона, а унели 332.000 тона робе. Авионима је превожено најмање: укупно 1.696 тона у међународном превозу.