На добром путу ка ЕУ
Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић састаје се са члановима делегације Комитета за проширење Савета Европске уније (ЦОЕЛА), чија је ово прва посета Београду, на иницијативу Италије као председавајућег ЕУ.
Комитет, којом тренутно председава италијански дипломата, чини 28 дипломата из свих чланица ЕУ, који се редовно састају у Бриселу како би разговарали и припремали одлуке Савета ЕУ о проширењу, међу којима су и оне које се односе на приступне преговоре између ЕУ и Србије и поглавља 23 (Реформа правосуђа), 24 (Правда, слобода и безбедност), 32 ( Финансијска контрола) и 35 ( Односи са Косовом).
Након политичке одлуке Европског савета о датуму почетка преговора они започињу одржавањем Међувладине конференције којој присуствују представници влада држава чланица ЕУ, Европске комисије и државе кандидата. Преговори се воде у оквиру Међувладине конференције у оквиру 35 преговарачких поглавља. Преговарачке стране у преговорима о приступању чине, са једне стране, институције ЕУ и државе чланице, а са друге држава кандидат.
Након формалног отварања преговора следи фаза аналитичког прегледа и оцене усклађености националног законодавства државе кандидата с правном тековином Европске уније познатија као сцреенинг (скрининг). Једна од основних сврха скрининга јесте утврђивање разлике која постоји, у сваком од преговарачких поглавља, између законодавства државе кандидата и правних тековина ЕУ. Тренутно је завршен скрининг 19. поглавља за процес придруживања ЕУ.
Амбасадор Италије у Србији Ђузепе Манцо је подсетио да је проширење међу приоритетима Италије као председавајућег ЕУ. Србија је званично поднела захтев за чланство у ЕУ 22.децембра 1999. Србија је октобра 2010. године започела преговоре са ЕУ.
Споразум о стабилизацији и придруживању је споразум којим се регулишу права и обавезе земље која је отпочела процес придруживања Европској унији. Да би ступио на снагу, споразум морају да ратификују појединачно све чланице Европске уније, као и земља будући кандидат.
Споразумом се регулишу обавезе земље будућег кандидата за чланство у Европској унији, првенствено у погледу доношења одређених закона и њихове имплементације као и испуњења одређених стандарда у домену квалитета државне управе и капацитета институција. Европска унија са своје стране знатно олакшава приступ својем тржишту компанијама из земље потписнице, пружа техничку и финансијску подршку из приступних фондова уније.
Италијанска амбасада навела је у саопштењу да је циљ прве посете Комитета довођење ЕУ у Србију како би се властима и грађанима пружила прилика за непосредан дијалог с представницима земаља ЕУ који се баве проширењем и приступним преговорима.
Европске дипломате, ће током ове посете имати прилику да се из прве руке упознају с напредовањем Србије на путу евроинтеграција и да се врате у Брисел с јаснијом представом о самој земљи.