Na dobrom putu ka EU
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić sastaje se sa članovima delegacije Komiteta za proširenje Saveta Evropske unije (COELA), čija je ovo prva poseta Beogradu, na inicijativu Italije kao predsedavajućeg EU.
Komitet, kojom trenutno predsedava italijanski diplomata, čini 28 diplomata iz svih članica EU, koji se redovno sastaju u Briselu kako bi razgovarali i pripremali odluke Saveta EU o proširenju, među kojima su i one koje se odnose na pristupne pregovore između EU i Srbije i poglavlja 23 (Reforma pravosuđa), 24 (Pravda, sloboda i bezbednost), 32 ( Finansijska kontrola) i 35 ( Odnosi sa Kosovom).
Nakon političke odluke Evropskog saveta o datumu početka pregovora oni započinju održavanjem Međuvladine konferencije kojoj prisustvuju predstavnici vlada država članica EU, Evropske komisije i države kandidata. Pregovori se vode u okviru Međuvladine konferencije u okviru 35 pregovaračkih poglavlja. Pregovaračke strane u pregovorima o pristupanju čine, sa jedne strane, institucije EU i države članice, a sa druge država kandidat.
Nakon formalnog otvaranja pregovora sledi faza analitičkog pregleda i ocene usklađenosti nacionalnog zakonodavstva države kandidata s pravnom tekovinom Evropske unije poznatija kao screening (skrining). Jedna od osnovnih svrha skrininga jeste utvrđivanje razlike koja postoji, u svakom od pregovaračkih poglavlja, između zakonodavstva države kandidata i pravnih tekovina EU. Trenutno je završen skrining 19. poglavlja za proces pridruživanja EU.
Ambasador Italije u Srbiji Đuzepe Manco je podsetio da je proširenje među prioritetima Italije kao predsedavajućeg EU. Srbija je zvanično podnela zahtev za članstvo u EU 22.decembra 1999. Srbija je oktobra 2010. godine započela pregovore sa EU.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju je sporazum kojim se regulišu prava i obaveze zemlje koja je otpočela proces pridruživanja Evropskoj uniji. Da bi stupio na snagu, sporazum moraju da ratifikuju pojedinačno sve članice Evropske unije, kao i zemlja budući kandidat.
Sporazumom se regulišu obaveze zemlje budućeg kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, prvenstveno u pogledu donošenja određenih zakona i njihove implementacije kao i ispunjenja određenih standarda u domenu kvaliteta državne uprave i kapaciteta institucija. Evropska unija sa svoje strane znatno olakšava pristup svojem tržištu kompanijama iz zemlje potpisnice, pruža tehničku i finansijsku podršku iz pristupnih fondova unije.
Italijanska ambasada navela je u saopštenju da je cilj prve posete Komiteta dovođenje EU u Srbiju kako bi se vlastima i građanima pružila prilika za neposredan dijalog s predstavnicima zemalja EU koji se bave proširenjem i pristupnim pregovorima.
Evropske diplomate, će tokom ove posete imati priliku da se iz prve ruke upoznaju s napredovanjem Srbije na putu evrointegracija i da se vrate u Brisel s jasnijom predstavom o samoj zemlji.