На шта се жале потрошачи?
Београд - Потрошачи у Србији најчешће се жале на мобилну телефонију, квалитет хране и одеће, али и на немогућност остваривања контакта са државним инспекцијским органима, казао је председник београдског Покрета за заштиту потрошача Петар Богосављевић.
Проблеми са телефонима
Грађани често нису упознати са свим детаљима тарифних пакета које користе и наилазе на проблеме у вези са поправком телефона.
"Корисници који са провајдером потпишу уговор по коме добијају телефон за један динар углавном не схватају да се ту ради о прећутном лизингу јер уређај није у потпуном власништву корисника", казао је Богосављевић и додао да свака промена услова из тарифног пакета мора бити доступна свим потенцијалним клијентима јер се тиме обезбеђује фер однос према корисницима услуга мобилне телефоније.
Богосављевић је подсетио да се велики број жалби грађана односи на проблеме у вези са поправком неисправног телефона, од предугих рокова поправке до ситуације у којој корисници плаћају претплату чак и током периода у коме због квара, не могу да користе телефон.
"Проблем лежи у чињеници да сервисери праве уговор са произвођачем уређаја, а не са провајдером, па се дешава да поправка телефона траје неоправдано дуго или да се од корисника тражи да плати поправку", рекао је Богосављевић.
Прехрамбени производи
У Србији је, такође, присутна пракса смањења масе прехрамбених производа уз задржавање исте цене, рекао је Богосављевић и додао да је потребно законом уредити питање декларисања хране.
Упитан да прокоментарише честе случајеве смањења масе прехрамбених производа уз задржавање исте цене, Богосављевић је рекао да је таква пракса у Србији стално присутна.
"Типичан пример је смањење масе хлеба са 600 на 500 грама или чоколада, код којих се варијације у маси крећу између 80 и 120 грама. Зато је потребно да се уместо актуелног Правилника о декларисању хране, хитно донесе Закон који ће имати обавезујући карактер јер се само на тај начин може обезбедити равноправност потрошача", казао је Богосављевић.