На СВЕТСКИМ БЕРЗАМА забележена појава која се догодила само ТРИ ПУТА у протеклих 100 ГОДИНА
На светским берзама у среду је забележен огроман крах, након што су ушле у такозвану корекцију, односно, вредност акције је смањена за најмање 10 одсто од рекордне вредности.
Колико је ово велики ударац за ову врсту трговине, сведочи и податак да је овакав пад до сада забележен само три пута у протеклих сто година. Да ситуација буде још тежа, сличан пад догодио се и у августу, када су вредности акција такође пале за десет одсто, што је, према оценама стручњака веома лош знак.
Како преноси "Бизнис инсајдер", пад сам по себи није толики проблем, колико је проблематична брзина којом акције падају, а каква је виђена само три пута у протеклих 100 година и то 1929. за време Велике депресија, 2000. на улазу у нови миленијум и 2008., за време велике економске кризе.
Агенције преносе да је берза у Њујорку јуче забележила велики пад пошто је "Стандард енд Пур" 500 ушао у такозвану корекцију, односно, његова вредност је смањена за најмање 10 одсто од рекордне вредности.
Пад у првих осам дана трговања у 2016. најгори је почетак године у историји и за "Стандард енд Пур" 500 и за "Дау Џонс". Превирања на берза су последица забринутости на Вол стриту за стање кинеске привреде, стрмоглави пад цена нафте и последица по америчке корпорације.
И у Европи су забележени знатни губици вођени јучерашњим падом у САД, али су ти губици смањени после раста на Вол стриту.
Иначе, светске берзе су годину почеле у паници. Повод је, као и шест месеци раније, био пад на кинеској берзи, што је изазвало ланчану реакцију у Њујорку, Берлину, Токију. Америчка и француска берза изгубиле су пет одсто вредности. Вол стрит није забележио такав пад у последњих 119 година — најгори резултат од 1897. године.
Економисти се споре да ли је у питању пролазна нестабилност или нови талас кризе, попут оне из 2008. године, како тврди амерички берзански шпекулант Џорџ Сорош. Најбогатији људи света за недељу дана изгубили 194 милијарде долара.