На улицама Београда проси 2.000 малишана
Више од 2.000 малих просјака проси на улицама Београда, а тачна процена не постоји из разлога што немају сви документа. Најчешће није реч о организованом криминалу, већ о породичном бизнису, где пунолетни чланови породице, организују своју децу да просе.
Очигледно је да ти родитељи играју на карту изазивања емоција код пролазника, јер деца више новца добијају од одраслих просјака који су притом агресивнији и нападнији. У току једног дана на улици могу да зараде више од 1.000 динара, а неке породице само од тога живе.
Уколико затекну некога да проси, полицајци из Одељења за јавни ред и мир најпре легитимишу особу, а потом га одводе у службене просторије на званични разговор. Судији за прекршаје предају потписану изјаву. Најмању пресуду за приморавање на прошњу за пунолетне особе износе три године затвора, а за малолетнике пет година затвора, преноси Ало.
Кооринатор НВО “Атина” Јелена Хрњак каже да пресуде нису у сразмери са количином патње и бола коју је жртва преживела. “Деца просе из различитих разлога. Неки мисле да тако помажу породици, нису свесни да је то прекршај. Деца су по 10 сати на улици, они треба да буду у школама. Зато их не треба привести, већ избавити из тога, а за то је потребно да се укључе сви професионалци. Најтеже је када на суду деца морају да се суочавају са онима који их експлоатишу, а то су често њихови родитељи или особе које су им блиске”, каже Хрњак.
Она је додала да нису сва деца жртве трговине људима. Често није у питању само један тип експлоатације. На пример, девојчице које су приморане да просе већ у 12 години су жртве сексуалне експлоатације.