Најбитнији савети за пливаче
Ако сте пливач, или желите то да постанете, ови савети ће вам помоћи. Постоји много ствари које можете учинити да би пливали како треба.
Ово је листа од десет савета који ће вам у томе најбоље помоћи. Прво што требате учинити је да одете на базен. Изађите из канцеларије или из куће и почните да пливате. Након што то учините, можете прецртавати једну по једну ставку са ове листе.
ПЛИВАЈТЕ ШТО ЧЕШЋЕ МОЖЕТЕ
Уколико на базен не идете бар три пута седмично, изгубићете осећај за воду и ваша техника ће почети да опада. Без осећаја нема технике, а без технике нема брзине. Можда вежбате у безену два пута седмично, али за већину пливача то није довољно. Уколико можете да бирате између два дужа тренинга и три или четири краћа увек изаберите већи број, а не дуготрајније тренинге.
УВЕК ПЛИВАЈТЕ СВОЈОМ НАЈБОЉОМ ТЕХНИКОМ
Одржавајте најбољу технику коју можете постићи без обзира на брзину којом пливате. Ако покушавате да пливате брзо уз лошу технику, расипате енергију. То и даље може бити добра вежба, и даље ћете сагоревати калорије, али вам то неће помоћи да постанете бољи пливач. Ако успете да се навикнете да пливате брзо уз бољу технику пред себе ћете моћи да поставите више циљеве.
РАДИТЕ ВЕЖБЕ КАО ДЕО СВАКОДНЕВНЕ ПОСЕТЕ БАЗЕНУ
На почетку термина, у средини термина или на крају термина урадите специфичне вежбе које ће вам помоћи да унапредите вештину пливања. Чак и само неколико замаха при којима заиста размишљате о ономе што радите рукама, лактовима, раменима, главом, телом, куковима, ногама, коленима или стопалима, могу вам помоћи да пливате боље.
ПОСТАВИТЕ ВИСОКЕ ЦИЉЕВЕ
Једном или два пута седмично (у зависности од тога колико често посећујете базен) идите до краја својих могућности. Ако сваки термин пливања посветите техници, она ће се поправити. Али шта ће се десити ако будете желели да пливате брже? Уморићете се, ваша техника ће опасти и ви ћете одустати. Међутим, ако некад пливате из све снаге, а некад вежбате технику научићете да пливате квалитетно и брзо.
ОСТАВИТЕ ПРОСТОР ЗА ОДМОР
У зависности од ваших циљева, можда нема потребе да радите више од једну до две серије напорног пливања у седмици, док год уз то радите и једну до две серије лаганог пливања. Комбинација јаког и лаганог пливања унапредиће вашу укупну вештину у базену.
ПЛИВАЈТЕ У ЛИНИЈАМА
Увек покушајте што дуже да пливате равно. Вежбајте окрете на крају базена и научите како да се што боље одгурнете од руб базена након испливане линије. То вам можда неће унапредити физичку спрему, али ће вас учинити бољим пливачем.
УВЕК СЕ ОД ЗИД ОДГУРУЈТЕ НА ИСТИ НАЧИН
Без обзира да ли тек почињете серију или сте у окрету, увек се о зид одгурујте као да радите промену правца.
НОСИТЕ ОДЕЋУ ЗА ТАКМИЧАРСКО ПЛИВАЊЕ
Ово не значи да треба да потрошите огромне новце на најновије hi-tech, тање од коже, специјалне гаће. То значи да на базен не носите широке бермуде у којима бисте шетали плажом. Ако нећете да трчите тартан стазом у гојзерицама, сигурно не треба да носите бермуде када пливате у базену.
ЗАМОЛИТЕ НЕКОГА ДА ВАС ГЛЕДА ДОК ПЛИВАТЕ
И боље од тога, нека вас неко снима. На тај начин можете далеко брже поправити технику. Гледајте шта радите и слушајте савете других, тестирајте оно што вам говоре и поправљајте своју технику.
ПОНЕКАД КОРИСТИТЕ ПЕРАЈА
Уз остале предност, пераја ће вам помоћи да постигнете бољи положај тела у води и временом ћете научити како да тај положај контролишете. Касније, и без пераја ћете покушати да имитирате исти исправан положај јер ћете знати како га постижете.
(Men's Health)