Политика и бизнис: Милијардери који кроје судбину САД
Политика и бизнис су увек били уско повезани. Брукингс Институт је објавио листу милијардера који највише утичу на политику САД, а ми вам је преносимо.
1. Алис Волтон
Алис Волтон наследила је своје богатство 1992. од свога оца Сема Волтона, оснивача империје Волмарт. Не учествује активно у управљању овом компанијом, али је признати стручњак у подручју финансија, анализе капитала и монетарног управљања. Разведена је, нема деце и страствени је колекционар уметничких предмета. Брине о хуманитарним и уметничким фондацијама породице Волтон. "Форбс" је њено богатство проценио на 21,2 милијарди долара. Подржава Хилари Клинтон још од кампање “Спремни за Хилари”.
2. Марк Андрисен
Он је основао Нетскејп, Лоудклауд/Опсвер, Нинг, а као инвеститор је уложио у Фејсбук, Скајп, Инстаграм, Гропон, Аирбнб... Андрисен је значајно утицао на то како комуницирамо, а посебно га интересује прелазак медија од традиционалних до дигиталних. Подржавао је Мита Ромнија током кампање 2012. године.
3. Питер Г. Питерсон
Сматрају га можда и најутицајнијим милијардером у Америци. Син грчких емиграната, Питерсон је радио као секретар под председником Никсоном , затим као председник и извршни директор компаније Лиман Брос. Питерсон се залаже за смањење државног дуга и његова фондација је покренула кампање ''Поправи дуг'' и основала Комисију за одговоран савезни буџет.
4. Пјер Омиђар
Оснивач Ибеја Пјер Омиђар постао је милијардер кад је имао 31 годину, али свој је живот посветио давању онима који немају ништа уместо својој деци. Пре три године обавезао се да даје средства хуманитарним организацијама, а континуирано улаже и у "Omidyar Network", своју филантропску инвестициону фирму. Пјер и његова жена Пем уједно су највећи појединачни приватни донатори у борби против индустрије трговине људима. Омиђар је велики противник надзора у САД-у. Његова фондација се бави транспарентношћу и економским развојем.
5. Ворен Бафет
Ворен Бафет је директор осигуравајућег друштва Беркшир Хетвеј где је власник више од 38% деоница. Према Форбсовој листи заузима треће место на свету по богатству процењеном на 47 милијарди америчких долара. Познат је као један од најутицајнијих пословних људи Америке чије мишљење о финансијама се доста уважава. Бафет снажно подржава Обаму и залаже се за веће опорезивање богатих појединаца.
5. Џон Арнолд
Инвеститор Џон Арнолд има само 40 година, али је прошлог октобра отишао у пензију с четири милијарде долара које је скупио у протеклих десет година претежно тргујући гасом. Он и његова супруга Лора посветили су остатак својих живота донирању новца њиховој фондацији која финансира иновативне идеје. Арнолдови су донирали милионе да би се донели закони који ће смањити трошкове запослених.
6. Бил и Мелинда Гејтс
Оснивач Мајкрософта Бил Гејтс је један од најбогатијих људи на свету, али он и његова супруга Мелинда не планирају да цело богатство задрже за себе и своје троје деце. За Сан је пре три године рекао да зна да није добра идеја оставити сав новац својој деци. Уместо тога, Бил и Мелинда основали су још 1994. године Гејтс Фондацију која данас располаже с невероватних 37 милијарди долара. Они су такође покренули и програм The Гивинг Пледге који позива друге имућне појединце да половину свог иметка донирају у добротворне сврхе. Веома су утицајни у реформи образовања, а донирали су 100.000 долара као подршку истополним браковима.
7. Руперт Мардок
Кит Руперт Мардок је аустралијско-амерички медијски магнат и директор, менаџер и један од главних акционара Њуз корпорације. Власник је телевизијске мреже ФОКС. Заједно са Блумбергом се залаже за доношење реформе на пољу имиграције.
8. Мајкл Блумберг
После осам година на челу Њујорка Мајкл Блумберг имао је чиме да се похвали: драстично је смањена стопа криминала, опале су расне тензије, посађено је милион нових стабала, а и стотине милиона долара дао је из свог џепа у добротворне сврхе. И све то за плату од једног долара. Милијардер на месту градоначелника успео је да промени и статут Њујорка, како би могао да се кандидује и победи по трећи пут.
9. Чарлс и Дејвид Кох
Ова браћа која заједно воде "Кох индустриз", имају богатство од 40 милијарди долара и једну од највећих приватних компанија на свету, само у прошлој години су постали тежи за по шест милијарди долара. Велики су противници Обаминих здравствених реформи.
10. Шелдон Аделсон
Шелдон Аделсон, амерички магнат из Лас Вегаса, толико је желео да са власти свргне Барака Обаму, председника САД, да је на председничку и конгресну кампању републиканаца потрошио чак 150 милиона долара. Амерички медији цитирају двоје Шелдонових блиских сарадника који тврде да је милијардер прво одвојио 100 милиона долара за потребе кампање, а да је затим суму повећао на 150 милиона долара. Аделсон, жестоки критичар Обамине спољне и унутрашње политике, уложио је толико јер је, према наводима сарадника, веровао да би Обамин други мандат донео прогон свих који су били против њега.