Намештају тендер вредан 29,5 милиона
Дејан Шмигић, директор ЈП “Емисиона техника и везе”, расписао је тендер за уградњу опреме која се већ уграђује.
Расписивању тендера за уградњу видео-надзора и система за дојаву пожара у 14 емисионих станица широм Србије, где Министарство телекомуникација већ уграђује исту, плаћену опрему, претходила је спорна набавка израде “Елабората система техничке заштите за Авалски торањ и све остале локације предајника”.
Званично, “Емисиона техника” овај посао покреће 1. априла, а уговор са фирмом “Вип секјурити” склопљен је четири дана раније - 28. марта. Потпуно незаконито, исплаћено им је 420.000 динара. У елаборату је наведено да за видео-надзор и систем за дојаву пожара у 14 емисионих станица широм Србије предузеће мора да издвоји 29,5 милиона динара. Овај трошак је директор Дејан Шмигић предвидео у плану пословања за 2014, иако исти посао већ ради Министарство, пише Блиц.
Надзорни одбор “Емисионе технике” реаговао је на неправилности и од “Вип секјуритија” затражио 23. септембра одговоре на питања како су дошли до оваквих закључака, у шта је “Блиц” имао увид. У првом одговору “Вип секјурити” наводи да су елаборат урадили на основу стања, да нема пројеката и да су уочили недостатке. У шестом одговору, ипак, “Вип секјурити” наводи да су користили пројекте који су им дати, чиме су противречни.
“Вип секјурити” никада није био ни на једној емисионој станици у Србији и они планирају посао вредан 250.000 евра. На основу њиховог елабората сачињена је конкурсна документација за тендер", објашњава извор овог јавног предузећа. Упркос свим неправилностима у елаборату, “Емисиона техника и везе” 7. августа расписује набавку од 29,5 милиона динара.
"У тендерској комисији нема ниједног инжењера или техничара са лиценцом, већ су сви из администрације. Сви чланови комисије су из службе Тање Красојевић, помоћнице Дејана Шмигића", додаје неименовани извор за Блиц.
Запрепашћује да је само за Авалски торањ предвиђена уградња чак 48 камера, иако је 2010. уграђена најсавременија опрема и 18 камера.