НАПОКОН: Прекида се штрајк адвоката?
БЕОГРАД - Представници адвокатуре и Министарства правде на данашњем састанку успели су да постигну начелан договор, што би требало да резултира изменама више закона и прекидом штрајка адвоката.
"Постигли смо договор о свим спорним питањима и ја очекујем да ће следећи састанак бити и последњи", рекла је агенцији Бета представница Адвокатске коморе Србије Јасмина Милутиновић после састанка са представницима Министарства правде.
Следећи састанак заказан је за 8. јануар и тада би требало да се договоре техничке измене прописа, односно Нацрт измена и допуна Закона о јавном бележништву и сета других закона.
"Ми имамо обећање Министарства правде да би измене закона требало врло брзо да се нађу на дневном реду ванредног заседања Скупштине Србије и услов за прекид протеста је њихово усвајање", рекла је Јасмина Милутиновић.
Помоћник министра правде Чедомир Бацковић потврдио је да би измене закона требало брзо, у складу са Пословником, да се нађу у парламенту и нагласио да су захтеви адвоката закључени договором.
"Захтеви адвоката су еволуирали, али нема неприхватљивих захтева. Током преговора избрушена су нека питања која смо сада заједно успели да решимо", рекао је Бацковић новинарима.
Он је казао да обустава рада адвоката није угрозила примену Акционог плана за поглавље 23 које се односи на владавину права, јер је то "идентификовано као још један проблем који се мора решити".
"Акциони план је као мапа лечења и када се одобри од стране ЕУ, приступићемо лечењу", казао је Бацковић.
Јасмина Милутиновић прецизирала је да је постигнут договор на којем адвокатура инсистира од увођења нотаријата 1. септембра 2014. године - "оно што грађани или адвокати саставе, јавни бележник само оверава".
Према њеним речима, прихваћен је захтев који је адвокатима даје право да састављају уговоре код свих приватно-правних послова, осим код правних послова за пословно неспособна лица, инвалидна лица и споразума о законском издржавању.
"За та три случаја ће остати да јавни бележник сачињава јавно бележнички запис, а у свим осталим случајевима, уговоре ће састављати или грађани или адвокати, а јавни бележник ће их солемнизовати", рекла је Јасмина Милутиновић.
Додала је солемнизација (овера нејавне исправе) неће компликовати оверу, као и да је постигнут договор којим јавни бележник не може да одбије солемнизацију.
"Како би смо то спречили, уводи се решење да грађанин може да упути приговор основним суду и жалбу вишем суду што до сада није био случај", казала је она.