ОД НАЦИОНАЛИЗМА СЕ НЕ ЖИВИ: Украјинцима пречи послови од повратка Крима
Чак 47 одсто грађана не инсистира на повратку полуострва.
Скоро половина становника Украјине сматра да није нужан повратак Крима. Прече им је, како показује ново истраживање, решавање егзистенцијалних проблема.
Овај податак забринуо је руководство у Кијеву, али Министарство информисања тврди да стално пада број информација о Криму, па је разумљиво што чак 47 одсто становника није заинтересовано за повратак полуострва Украјини. У вестима се углавном објављују информације о проблемима кримских Татара.
ПУТИН ЗАГРМЕО У АТИНИ! Крим је део Русије и није предмет дискусије
Руководилац Меџлиса кримско-татарског народа, Рефат Чубаров, који сад живи у Кијеву, јавно негодује што су власти неактивне.
- У Украјини је наступио период заборава свега и свачега, чиновници су се просто распустили - каже Чубаров.
Недавно је председник Петро Порошенко предложио да Кијев да Татарима на полуострву реалну аутономију и на тај начин се актуелизује тема повратка Крима Украјини. Биће формирана посебна комисија која ће се бавити питањем аутономије.
- Желимо макар и са кашњењем да на Криму створимо аутономију кримских Татара која ће им дати пуну равноправност грађанских слобода и права са Русима и Украјинцима и другим народима који тамо живе - рекао је Порошенко.
Пре две године, сваки седми Украјинац је сматрао да се Крим може вратити само помоћу оружја. Социолог Јевгениј Курмашов из Кијева објашњава да и западни листови све ређе пишу о Криму, а на првим страницама све се мање појављују и вести о Донбасу.
БИЈЕ АРТИЉЕРИЈА! Украјинска војска напала село Коминтерново у Доњецку
Већина грађана је свесна да би нови рат још више отежао живот. Због тога о повратку Крима сада углавном говоре само Татари, па је и на такмичењу Евровизије у Стокхолму, о кримским Татарима и њиховој судбини певала у име Украјине Татарка Џамала.
Политиколози кажу да и председник Украјине Петро Порошенко све ређе изјављује да се земља никада неће одрећи Крима. Међу Татарима сада се све више говори да треба да се концентришу у Херсонској области, све док им се не омогући повратак на Крим, који је, иначе, својевремено совјетски вођа Никита Хрушчов административно припојио Украјини.
Иза кулиса Бундестага немачки политичари кују планове за ублажавање санкција Русији у замену за помоћ Москве у спровођењу локалних избора на истоку Украјине. "Шпигл" наводи да би планови за ублажавање антируских санкција могли почети ове године.