НАСА НАУЧНИК: Мисија за насељавање Марса је једна велика превара
Један од кандидата мисије "Марс оне", Џозеф Рош, решио је да коначно проговори о овој мисији насељавања људи на црвеној планети. Наводно, он тврди да је цео пројекат једна велика превара и начин да се узме новац за потпуно неоствариву мисију.
Џозеф Рош, бивши научник организације НАСА, попунио је формулар за приступање мисији из пуке радозналости, а онда је ушао у најужи избор кандидата који би требало 2024. године да отпутују на Марс.
Међутим, Рош сада тврди да је све превара. Он је рекао да није истина да се више од 200.000 људи пријавило за ову мисију, већ само 2.760, као и да психолошка и физичка тестирања нису утицала на то који ће кандидати ући у најужи круг, већ искључиво новац.
"Чим сте аплицирали постајете део "Марс Оне" заједнице и од самог старта добијате поене. Што више кругова тестирања прођете, то имате више поена, међутим то не утиче на вашу позицију на ранг листи. Уколико желите да напредујете на листи кандидата морате да купите робу од "Марс Оне" или да им донирате новац," тврди Рош.
Он каже да су организатори мисије тражили и 75 одсто новца који су кандидати добили од медија да би дали интервју. На крају, тврди Рош, најбоље су прошли они који су мисији донели највише новца.
Рош каже да је до сада прошао тестирања, лекарски преглед, послао је мисији један видео снимак и разговарао је са члановима путем Скајпа, и то би отприлике било то. Научник каже да, иако је ушао у најужих 100 кандидата, до сада није лично упознао никог из мисије "Марс Оне", а да су сви до сада уговорени сусрети увек били отказани.
Додаје и да је мисија у проблему јер им је уговор са једним од главних спонзора пропао, тако да је вероватније да би први људи могли да оду да живе на Марс тек за 100 година, а не за десет. Са друге стране у мисији тврде да ништа од овога није истина.
"Има бар три кандидата који никада ништа нису донирали а ушли су у најужи круг, а има и оних који су доста новца дали а нису се пласирали у првих сто," рекао је директор мисије Бас Лансдорп.
Лансдорп и даље стоји иза тога да је више од 200.000 људи аплицирало али да су вршили селекцију. Следећи корак је, како каже, да установе који кандидат има "оно што је потребно" за овај пут. Даља тестирања ће подразумевати појединачне и тимске задатке, као и интервјуе. Додаје да су у преговорима са новим спонзором и да је убеђен да одлагања пута неће бити, преноси Блиц.